Kukurūzas raža Ukrainā 2012. gadā var sasniegt 25 milj.t, tādējādi par 11,1 % pārspējot pagājušā gada rekordražu 22,5 milj.t.
Tiek rādīti ieraksti no janvāris, 2012
No 31. janvāra līdz 3. februārim gaisa temperatūra Ukrainā noslīdēs līdz -35 grādiem. Līdz 10 februārim spēcīgs anticiklons noteiks laika apstākļus gan Ukrainā, gan Krievijā, līdz ar to laiks būs skaidrs un auksts, preses konferencē paziņoja Ukrainas hidrometeoroloģiskā centra pārstāve T. Adamenko. " Mēs atceramies kādos nelabvēlīgos apstākļos sākās ziemāju veģetācija. Pašreiz bez sniega segas ir 35 % ziemāju kultūru sējumu. Stiprā salā tiem vienkārši nav nekādu izredžu izdzīvot. Taču pilnībā zaudējumus varēs novērtēt tikai marta sākumā. Bet visticamāk, ka mums nāksies pārsēt aptuveni 50 % ziemāju sējumu platību," prognozēja T.Adamenko.
Rabobank speciālisti prognozē, ka mīksto kviešu cena Čikāgas biržā 2012. gada 1. kvartālā sasniegs 236,99 $/t. Decembra prognoze bija 218,62 $/t. Prognoze palielināta, jo pasliktinājušies ziemāju kultūru pārziemošanas apstākļi ziemeļu puslodē, kā arī, ņemot vērā rekordzemo kukurūzas rezervju līmeni pasaulē.
Lai izlīdzinātu tiešmaksājumus starp Eiropas Savienības dalībvalstīm (ES), kompromiss jāmeklē ļoti sarežģītā finansiālā situācijā, pēc tikšanās ar Baltijas valstu zemkopības ministriem pirmdien paziņoja Eiropas Parlamenta (EP) Lauksaimniecības komitejas deputāte Maireda Maginesa.
LIFFE/MATIF. Kviešu cenu veidošanos Eiropas biržās vakar ietekmēja bažas par ziemāju sējumu stāvokli. No austrumiem Eiropai tuvojas sals, bet sniega kārta, vismaz Francijā, ir visai plāna. Franču sinoptiķi sola, ka tuvākajās dienās gaisa temperatūra no -5-10 grādiem pēc Celsija nokritīsies līdz -15 grādiem. Kviešu cenas pozitīvi ietekmēja arī eiro kursa kritums attiecībā pret ASV dolāru.
Pagājušajā nedēļā pasaules kviešu tirgū bija vērojams galvenokārt augšupejošais trends. Kviešu cenu kāpumu sekmēja spekulatīvo iepirkumu skaita straujais pieaugums un nelabvēlīgie laika apstākļi virknē valstu. Cenas būtiski nespēja piebremzēt ne ASV dolāra kursa nelielais kāpums, ne naftas produktu cenu kritums NYMEX tirgū. Kviešu cenu augšupeju Čikāgas biržā galvenokārt sekmēja kukurūzas nākotnes darījumu līgumu vērtības pieaugums, ko savukārt veicināja bažas par gaidāmās kukurūzas ražas perspektīvām Argentīnā un Brazīlijā dēļ tur valdošā sausuma. Kviešu cenu veidošanos ietekmēja arī runas par to, ka Krievijas valdība tuvākajā laikā var ieviest graudu eksporta ierobežojumus (tiklīdz eksporta apjoms sasniegs 24- 25 milj. tonnas). Eksperti uzskata, ka visticamāk tas varētu notikt aprīlī. Kas attiecas uz ASV kviešu eksporta apjomiem, tad pagājušajā nedēļā tika noslēgti līgumi par 618 tūkst.t, kas būtībā atbilda treideru gaidītajam apjomam.
LIFFE/MATIF. Marta kviešu cena Parīzes biržā MATIF piektdien samazinājās par 0.25 EUR līdz 209.00 EUR/t.
Kopā bezakcīzes degvielas saņemšanai pieteikti 1 168 034 ha, bet atbilstoši 979 177 ha. Degviela piešķirta 16 923 lauksaimniekiem. Tabulā dots salīdzinājums starp saimnieciskajiem gadiem.
ASV sojas eksports šosezon samazinājies par 27%, jo Ķīna un citi lielākie sojas importētāji ir samazinājuši iepirkumu apjomus sakarā ar globālo ekonomisko kritumu, teikts USDA atskaitē.
Pakistāna 2011/12. sezonā visticamāk nesasniegs plānotos kviešu ražas rādītājus. Tiek prognozēts, ka kviešu raža valstī būs ne lielāka kā 23 milj.t, plānoto 25 milj.t vietā. Raža samazināsies, jo valstī par 1 milj.ha sarukušas sējumu platības, trūkst ūdens un ievērojami mazāk tiek lietoti minerālmēsli.
Sausums nav saudzējis arī tradicionāli nokrišņiem bagāto Indiju. Visvairāk cietis Andhra-Pradešas štats. Šajā štatā nokrišņi sasnieguši tikai 10- 20% no nokrišņu normas, līdz ar to būtiski cietuši sējumi. Uz 22. decembri šajā štatā cietuši 80% no rapša sējumiem. Tik lieli zaudējumi vairākos iepriekšējos gados nebija novēroti. Galvenajā rapša audzēšanas štatā Radžastānā nokrišņi bijuši 51% no normas, tas izraisīja sējumu platību samazināšanos. Vietējie fermeri informē, ka pagājušā gada decembrī, slikto laika apstākļu dēļ, rapsi izdevies iesēt tikai 100 tūkst. ha lielās platībās. Jāatzīmē, ka kopumā šis rādītājs Indijā ir 0,7 milj. ha. Kopējā rapša sējumu platība 2011./2012. sezonā bija 6,4 milj. ha, bet iepriekšējā gadā- 6,8 milj. ha. Šo apstākļu rezultātā gaidāms, ka 2011./2012. mārketinga gadā (oktobris- septembris) eļļas kultūra ražas var samazināties par 21%, līdz 5,5 milj. t (gadu iepriekš raža bija 7 milj. t).
Kompānijas AgRural analītiķi samazinājuši sojas ražas prognozi Brazīlijai 2011/12. mārketinga gadam no 73,1 milj.t līdz 70,2 milj.t, ziņo Reuters. Prognoze samazināta, ņemot vērā tur valdošo sausumu. Vislielākie sojas ražas zudumi gaidāmi štatā Parana, kas ir viens no nozīmīgākajiem šīs kultūras audzēšanas rajoniem valstī. Jāpiebilst, ka līdz šim brīdim zaudējumi ir nelieli.
Eiropas analītiķi norāda, ka šosezon pasaulē strauji palielinājušies rapšu importa tempi. Tiek prognozēts, ka 2011/12. mārketinga gadā, salīdzinājumā ar iepriekšējo sezonu, rapšu importa apjomi pieaugs par 10,7 % līdz 12 milj.t.
LIFFE/MATIF. Marta kviešu cena Parīzes biržā MATIF ceturtdien pieauga par 1.25 EUR līdz 209.25 EUR/t.
LIZ APSEKOŠANAs rezultāti Latvijā 2011. gadā
Kompānija Proagro prognozē, ka Ukrainai pavasarī pārsēt nāksies apmēram 2 milj.ha ziemāju graudaugu kultūru sējumu, ziemas rapsi - 300 tūkst.ha. Līdz 19.janvārim labā un apmierinošā stāvoklī atradās 66,7 % ziemāju sējumu, pārējie sliktā stāvoklī.
Bagātīgā kviešu raža, ko Austrālijas zemniekiem izdevās novākt, neskatoties uz dabas untumiem, ļāva izveidot valstī lielus šīs kultūras krājumus.
Sausums Rumānijā drīzumā var pielikt punktu intensīvajam kviešu eksportam gan uz Ēģipti, gan citām valstīm. Galvenokārt, nelabvēlīgo laika apstākļu ietekmē ziemas kviešu sējumu platības valstī gada griezumā samazinājušās par 200 tūkst.ha līdz 1,7 milj.ha. Jāpiebilst, ka arī 2010. gadā platību rādītājs pats par sevi bija visai zems. Tiek prognozēts, ka raža valstī varētu samazināties par 20 %, jeb 1,5 milj.t (kviešu raža Rumānijā 2011. gadā sasniedza 7,2 milj.t). Bažījoties par to, ka ziemas kvieši slikto laika apstākļu dēļ varētu nesadīgt, valsts dienvidu rajonos atsevišķas zemnieku saimniecības vispār atteikušās no ziemas kviešu sējas. Šajā situācijā atliek tikai gaidīt, ka augsnes stāvoklis ziemas laikā uzlabosies, lai varētu veiksmīgi sēt vasarājus.
Krievijas valdība, visticamāk, izskatīs jautājumu par graudu eksporta nodevas ieviešanu sākot no aprīļa mēneša, ziņo aģentūra Reuters, balstoties uz treideru un analītiķu sniegto informāciju. 2011. Gada oktobrī atbildīgais par lauksaimniecību Krievijas pirmais vicepremjers Viktors Zubkovs brīdināja, ka valdība var ieviest graudu eksporta nodevu tiklīdz eksporta apjoms sasniegs 24- 25 milj. tonnas. Ierobežojumi nepieciešami, lai nodrošinātu valsts iekšējo patēriņu un stabilas graudu cenas valstī. Pieļaujamais eksporta apjoms tika balstīts uz datiem par graudu ražu- 90- 92 milj. t, iekšējo patēriņu- 72 milj. t un pārejošajām rezervēm.
LIFFE/MATIF. Eiropas biržās, tāpat kā ASV biržās vakar cenu kāpums bija spekulatīvs. Joprojām tika apspriesta tēma par iespējamo Krievijas graudu eksporta ierobežojumu ieviešanu.Tomēr ne visi ļāva baumām sevi iespaidot. Francijas treideri norāda, ka, pirmkārt, runas par to, ka Krievija varētu ieviest graudu eksporta ierobežojumus jau parādījās sen, un tas nav nekāds pārsteigums, otrkārt, Krievijas eksporta tempi pašreiz jau tāpat samazinās, treškārt, ja, Krievija arī ieviesīs embargo, tad tās vietu pilnībā aizpildīs Ukrainas un Kazahstānas produkcija. Atbalstu tirgum sniedza arī eiro kursa kritums.
Lai līdz 2013.gada beigām apgūtu 23,6 miljonus latu Eiropas Savienības (ES) finansējuma lauku attīstībai, Lauksaimnieku nevalstisko organizāciju konsultatīvajā padomē trešdien nolemts atvieglot šī finansējuma saņemšanas nosacījumus, informē Zemkopības ministrija.
Krievija ir atgriezusies graudu eksporta līderu vidū. Šosezon kopumā, līdz 25. janvārim, eksportēti 19,5 milj.t graudu, ziņo valsts pirmais vicepremjers V. Zubkovs.
Eksperti situāciju pasaules tirgū vērtē ļoti pesimistiski - lauksaimniecības produkcijas vērtība 2012. gada pirmajā kvartālā labākajā gadījumā paliks šodienas līmenī, uzskata Morgan Stanley speciālisti.
Ķīnas muitas dienesta dati liecina, ka kviešu imports valstī 2011. gadā, salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, pieaudzis par 2,5 % līdz 1,25 milj.t. Pieprasījums pēc importa produkcijas pieauga no kombikorma ražotāju puses dēļ augstajām kviešu cenām vietējā tirgū.
Saistībā ar nelabvēlīgajiem laika apstākļiem Argentīnas lauksaimniecības ministrija samazinājusi 2011/12. mārketinga gada kukurūzas ražas prognozi par 23,7 % līdz 23 milj.t. Decembrī kukurūzas sējumi stipri cieta no nokrišņu trūkuma. Ļoti labā stāvoklī atrodas tikai 1 % sējumu, labā stāvoklī -32 %, sliktā stāvoklī -25 %, apmierinošā - 42 % sējumu platību.
Lai gan zemnieki aktīvi sākuši vākt naudu lauksaimnieku interešu lobēšanai Briselē, ietekmīga zemnieku organizācija - Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome (LOSP) - joprojām atturīgi vērtē iniciatīvu un tai nepievienojas, sacīja LOSP pārstāve Krista Garkalne.
LIFFE/MATIF. Kviešu cenas Eiropas biržās vakar sasniedza pēdējo četru mēnešu augstāko līmeni. Cenu veidošanos noteica kviešu cenu kāpums Čikāgas biržā un eiro kursa kritums.
Zemkopības ministrija (ZM) informē, ka pieņemts lēmums sākt pasākuma „Lauku saimniecību modernizācija" 9. kārtā iesniegto atbilstošo projektu, kuriem pietrūka finansējums, apstiprināšanu Lauku atbalsta dienesta (LAD) Lielrīgas, Zemgales un Ziemeļkurzemes reģionālajās lauksaimniecības pārvaldēs. Savukārt 11. kārtā LAD Viduslatvijas, Ziemeļaustrumu un Ziemeļvidzemes reģionālajās lauksaimniecības pārvaldēs iesniegtie projekti tiks apstiprināti pieejamā Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) finansējuma ietvaros. Papildu finansējums, lai varētu apstiprināt visus atbilstošos projektus, šobrīd tiek saskaņots ar Eiropas Komisiju (EK) un apstiprinājums no EK varētu tikt saņemts tuvāko nedēļu laikā.
Eiropas analītiķi prognozē, ka sojas pārstrāde Eiropā 2011/12. mārketinga gadā, salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, samazināsies par 3,8 % līdz 12 milj.t.
Līdz 2015. gadam Irāka plāno palielināt kviešu ražu valstī par 74% līdz 3 milj. t. Šobrīd Irāka ir viena no lielākajām kviešu importētājvalstīm pasaulē. Irāka katru gadu patērē ap 4,5 milj. tonnu kviešu, lai gan kviešu raža valstī, piemēram, pagājušā gadā bija 1,73 milj. tonnu. Irākas Graudu departments 2012.gadā plāno importēt 3 milj. tonnas kviešu.
Itālijā, kas ir lielākā graudu importētājvalsts Eiropā, 2011. gadā mīksto un cieto kviešu raža tika novākta lielākā apjomā nekā prognozēts, ziņo Itālijas statistikas birojs ISTAT.
Graudaugu raža Krievijā 2012. gadā nebūs mazāka kā pagājušajā gadā un sasniegs gandrīz 94 milj. tonnas, prognozē Krievijas lauksaimniecības ministre Jeļena Skriņņika. Iepriekš Lauksaimniecības ministrija pauda viedokli, ka graudaugu raža Krievijā sasniegs 90 milj. t.
Ukrainas Agrārās politikas ministrijas preses dienests ziņo, ka kukurūzas sējumu platības valstī tiks palielinātas par 700 tūkst. ha.
2012./2013. sezonā kviešu sējumu platības pasaulē, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, pieaugs par 1,7% un sasniegs 225 milj. ha, ziņo Starptautiskās Graudu padomes (IGC) eksperti. Lielākais platību pieaugums tiek prognozēts Ziemeļamerikā un bijušajās NVS valstīs, pateicoties augstajām kviešu cenām gan iekšējos tirgos, gan pasaulē.
LIFFE/MATIF. Vakar eiro kursa nostiprināšanās attiecībā pret ASV dolāru netraucēja Parīzes un Londonas biržām dienu beigt ar pluss zīmi. Galveno lomu cenu kāpumā nospēlēja Lielbritānijas kvieši, kas notiek ļoti reti. Spēcīgu atbalstu sniedza eksporta pieprasījuma pieaugums no Nīderlandes, kā arī Spānijas un Īrijas. Cenu pieaugumu, protams, veicināja arī cenu kāpums Čikāgas biržā.
Alžīrijā 2011. gadā būtiski pieaudzis gan mīksto, gan cieto kviešu imports, līdz valstij rekordlielam apjomam - 7,42 milj.t. Salīdzinājumā ar 2010. gadu, imports pieaudzis par 4, 15 milj.t. Mīksto kviešu imports pieaudzis par 39,9 % līdz 5,55 milj.t, cieto kviešu imports pieaudzis par 48 % līdz 1,85 milj.t.
No 10.janvāra līdz 17. janvārim EK Graudu komiteja izsniegusi licenzes 175 tūkst.t mīksto kviešu eksportam. Salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu, pieaugums ir par 4 %. Lielāko apjomu eksportēja Francija - 130,927 tūkst.t. Kopš 2011/12. sezonas sākuma kopumā Eiropas Savienība eksportējusi ir 7,707 milj.t kviešu. Salīdzinot ar pagājušā mārketinga gada attiecīgo periodu, kritums ir par 36 %.
Graudaugu raža Ungārijā 2011. gadā sasniedza 13,76 milj.t. Salīdzinājumā ar 2010. gadu, ražas apjoms palielinājās par 12 %, bet, salīdzinot ar pēdējo četru gadu vidējo rādītāju, par 3 %.
Starptautiskā Graudu padome (IGC) janvāra atskaitē prognozē, ka 2011/12. mārketinga gadā sojas raža pasaulē, salīdzinājumā ar pagājušo gadu, samazināsies par 10,4 milj.t līdz 256,4 milj.t.
Tik vienotas Baltijas valstis nav bijušas sen. Šodien, 23. janvārī, Eiropas lauksaimniecības ministru un Eiropas Komisijas ierēdņu rokās nonāks Igaunijas, Latvijas un Lietuvas zemkopības ministru un lauksaimnieku nevalstisko organizāciju līderu, kopskaitā 11 personu, parakstīta kopīga deklarācija. Tā tika parakstīta pagājušās nedēļas nogalē starptautiskajā izstādē "Zaļā nedēļa" Berlīnē.
Šīs sezonas vēlā
ziema var ietekmēt šī gada ražu un kaitēkļu daudzumu, - tādas bažas aģentūrai
LETA pauda Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Lauksaimniecības
fakultātes dekāne profesore Zinta Gaile.
"Siltā ziema un salīdzinoši vēlu uz nesasalušas augsnes uzsnigusī sniega
sega var ietekmēt ne vien rudenī sēto ziemāju izdzīvošanu, bet arī kaitīgo
organismu daudzumu nākamajā augšanas posmā," pieļāva Gaile, izvērtējot
apstākļu ietekmi uz 2012.gada ražu.
Viņa skaidroja, - ja nesasalušu augsni pārklāj sniegs, zem sniega segas augiem
turpinās dzīvības procesi, taču nevar notikt fotosintēze - gaismas ietekmē
notiekoša neorganisko savienojumu pārvēršana skābeklī un organiskās vielās.
Tādēļ augi novājinās un ir apdraudēta to ziemošana. Jebkuri nelabvēlīgi
apstākļi tos var bojāt.
Tāpat šādi ziemošanas apstākļi ir labvēlīgi dažādiem kaitīgiem organismiem -
gan kukaiņiem, gan arī slimību izraisītājiem. Protams, šādas prognozes ir
jāskata kopsakarībās, ņemot vērā, kāda bija kaitēkļu populācija pērn, kādā stāvoklī
viņi "iegājuši" ziemošanā, pauda Gaile.
"Jau novērots, ka ieilguša rudens un ilgstoša lietus gadījumā problēmas
rada no krastiem izgājušas upes un novadgrāvji un problēmas vai bojājumi
meliorācijas sistēmās. Nelīdzenā reljefā uzkrājas ūdens, un augi, protams, iet
bojā," skaidroja profesore.
Pēc šādām ziemām, ja tas vēl nav darīts, Gaile iesaka augus stiprināt ar
dažādām minerālvielām, jo tas veicinātu to atgūšanos un ražīgumu.
"Latvija ir ļoti daudzveidīga, - ja Zemgalē un Kurzemē iespējams diskutēt
par siltas ziemas ietekmi, nevar apgalvot, ka tā ir arī citos reģionos, jo var
būt, ka Latgalē zeme ir sasalusi un daba "aizgājusi gulēt","
precizēja zinātniece.
Viņa skaidroja, ka lauksaimniecībā procesus nosaka iepriekšējās un pašreizējā
brīža faktoru mijiedarbības, tādēļ nav iespējams sniegt precīzu rīcības
formulu. Šādas ziemas LLU mācību un pētījumu saimniecībā "Vecauce"
tiek izmantotas, lai analizētu datus un varētu nākotnē sniegt padomus
lauksaimniekiem.
No 1998.līdz 2004.gadam profesore strādājusi par direktora vietnieci LLU mācību
un pētījumu saimniecībā "Vecauce". Studiju darbā profesore
studējošajiem vada augkopības agroekoloģisko pamatu, laukaugu, kā arī laukaugu
un zālaugu sēklkopības kursus.
Pētījumos Zinta Gaile pievērsusies laukaugu audzēšanas paņēmieniem, šķirņu
piemērotībai dažādiem izmantošanas veidiem un šķirņu piemērotībai audzēšanai
bioloģiskajās saimniecībās.
LIFFE/MATIF. Marta kviešu cena Parīzes biržā MATIF piektdien palika nemainīga - 198.50 EUR/t.
Starptautiskā Graudu padome (IGC) janvāra atskaitē palielinājusi kukurūzas ražas prognozi pasaulei 2011/12. mārketinga gadam par 8 milj.t līdz rekordlielam apjomam- 861 milj.t.
Starptautiskā Graudu padome (IGC) janvāra atskaitē palielinājusi kviešu ražas prognozi pasaulei 2011/12. mārketinga gadam par 7 milj.t līdz 690 milj.t. Lielākie ražas pieaugumi tiek prognozēti Argentīnai un Austrālijai. Ražas perspektīvas palielinātas arī Ķīnai un Kazahstānai.
Eiropas analītiķi samazinājuši sojas ražas prognozi pasaulei 2011/12. mārketinga gadam par 2,3 % līdz 253,4 milj.t. Ja prognoze piepildīsies, tad raža sasniegs pēdējo trīs sezonu zemāko līmeni. Sojas ražas perspektīvas samazinātas dēļ Dienvidamerikā valdošā sausuma.
Ukrainas valsts statistikas dienesta apkopotā informācija vēsta, ka Ukrainā 2011. gadā lauksaimniecības kultūru sējumu platības aizņēma 27,7 milj.ha. Salīdzinājumā ar 2010. gadu, platības pieauga par 719,9 tūkst.ha, jeb par 2,7 %.
Eiropas aģentūras Strategie Grains eksperti palielinājuši graudaugu ražas vērtējumu Eiropai 2011/12. mārketinga gadam par 1,2 milj.t līdz 285 milj.t.
Rumānijas Lauksaimniecības ministrijas dati liecina, ka kukurūzas raža valstī 2011. gadā, salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, palielinājusies par 26 % līdz 11,4 milj.t. Tā ir lielākā raža pēdējo septiņu gadu laikā. Augstāko rādītāju Rumānijai izdevās sasniegt 2004. gadā, kad kukurūzas ražas apjoms bija mērāms 14,6 milj.t apmērā.
LIFFE/MATIF. Vakar kviešu cenu kāpumu Eiropas biržās ietekmēja mīksto kviešu cenu pieaugums Čikāgas biržā.