Pasaules graudu tirgus apskats (12.-19. augusts)

Pagājušajā nedēļā pasaules kviešu tirgus piedzīvoja gan cenu kāpumus, gan kritumus. Galveno lomu cenu veidošanā spēlēja graudu importētāji un sējumu stāvokļa pasliktināšanās, kas var novest pie ražas samazināšanās. Kas attiecas uz cenu veidošanos Čikāgas biržā CBOT, tad nākotnes kviešu cenas nedēļas sākumā sasniedza augstāko līmeni kopš augusta sākuma. Galveno atbalstu cenām sniedza Sauda Arābijas lielais kviešu iepirkums (0,66 milj.t) no ASV, Austrālijas, ES valstīm un Kanādas. Cenu kāpumu veicināja arī treideru bažas par graudaugu ražas perspektīvām ASV dienvidu un rietumu reģionos saistībā ar sliktajiem laika apstākļiem. Iepirkumus segmentā ierobežoja nestabilā ekonomiskā situācija ASV un ES valstīs, kā arī kārtējā Krievijas uzvara Ēģiptes tenderī. USDA dati liecina, ka līdz pagājušajai nedēļai ASV tika novākti 91 % ziemas kviešu platību. Nedēļu iepriekš  - 85 %. Dotais rādītājs atpaliek arī no pēdējo piecu gadu vidējā rādītāja 94 %. Kas attiecas uz vasaras kviešu sējumiem, tad labā un ļoti labā stāvoklī atrodas 66 % platību. Vasaras kviešu raža novākta  ir tikai  no 13 % platību, tādējādi atpaliekot no pēdējo piecu gadu vidējā rādītāja 39 %. Kas attiecas uz ASV kviešu eksportu, tad pagājušajā nedēļā tika noslēgti līgumi tikai par 548,9 tūkst.t, tādējādi nesasniedzot pat gaidītā diapozona (550 -650 tūkst.t) zemāko robežu.

Eiropas kviešu tirgū pagājušajā nedēļā dominēja augšupejošais trends. Galveno lomu kviešu cenu veidošanā nospēlēja notikumi Čikāgas kviešu tirgū, kā arī fakts, ka Alžīrija kviešu iepirkuma tenderī priekšroku deva Francijas izcelsmes kviešiem, iepērkot 0,5 milj.t. Cenu lejupslīdi izraisīja laika apstākļu uzlabošanās Francijā un Vācijā, kas ļāva atsākt ražas novākšanas darbus un Melnās jūras reģiona valstu kviešu ražas prognozes palielināšana. Atzīmēšanas vērts ir arī fakts, ka Francijā Ruānas ostā graudu pārvadājumu skaits pieaudzis vairāk par divām reizēm.  Periodā no 4. augusta līdz 10. augustam graudu pārvadājumu apjoms sasniedza 177,5 tūkst.t. Nedēļu iepriekš - 66,4 tūkst.t.

Lielbritānijā kviešu eksports jūnijā pieauga līdz 126,8 tūkst.t. Maijā tika eksportēti75, 19 tūkst.t.

Eksperti prognozē, ka Vācijā 2011. gadā graudaugu raža, salīdzinot ar iepriekšējā gadā novāktajiem 43,6 milj.t, samazināsies par 8,3 % līdz 40,3 milj.t.

Bulgārijā šogad novāktās kviešu ražas apjoms ir 4,25 milj.t. Ražības rādītājs, salīdzinot ar pagājušo gadu, ir pieaudzis par 0,5 cent/ha līdz 4,1 t/ha. Lopbarības kviešu EXW bāzes cena pagājušajā nedēļā pieauga no 225-227 $/t līdz 229-231 $/t, Melnās jūras FOB bāzes cenas pieauga no 239-240 $/t līdz 243-250$/t. Pārtikas kviešu (proteīns 11,5 %) EXW bāzes cenas pieauga no 235-240 $/t līdz 239-240$/t, bet Melnās jūras FOB bāzes cenas palika nemainīgas - 250-255 $/t.

Atzīmēšanas vērts ir arī fakts, ka pagājušajā nedēļā Sauda Arābija iepirka 660 tūkst.t kviešu. Pie tam priekšroku dodot ASV, Kanādas, Austrālijas un ES valstu izcelsmes kviešiem, lai gan uzvara tika prognozēta  Krievijai.

Faktu, ka Krievija sāk zaudēt iekarotās pozīcija graudu eksporta jomā apstiprināja arī tas, ka Sīrija pēdējā tenderī izvēlējās Rumānijas izcelsmes kviešus, iepērkot 100 tūkst.t.

Savukārt Ēģipte palika uzticīga tradīcijām un iepirka 240 tūkst.t Krievijas un Rumānijas izcelsmes kviešu.

Kviešu cenas pasaulē USD/t

800 pix

Avots: apk-inform