Zemkopības ministrija atkāroti aicina atbalstīt dažādos satricinājumos cietušo Latvijas lauksaimniecības nozari
Pirmdien, 18. novembrī, Zemkopības ministrijas valsts sekretārs Ģirts Krūmiņš ES Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomē uzsvēra sarežģīto situāciju Latvijas lauksaimniecības nozarē, kā arī atkārtoti aicināja ES dalībvalstis paaugstināt ievedmuitu vēl plašākam lauksaimniecības un pārtikas produktu klāstam no Krievijas un Baltkrievijas.
Padomes sanāksmē dalībvalstis diskutēja par dažādiem izaicinājumiem ES lauksaimniecības nozarēs, kas galvenokārt saistīti ar ekstremāliem laikapstākļiem un dzīvnieku un augu slimību uzliesmojumiem, kā arī bažām saistībā ar tirdzniecību un ģeopolitiskajām norisēm.
Arī Latvijā daudzas galvenās lauksaimniecības nozares šogad atkārtoti cietušas nopietnus zaudējumus nelabvēlīgo laikapstākļu dēļ. Vissmagākā situācija šajā ziņā ir graudkopības un augļu un dārzeņu nozarē, kuras piedzīvojušas smagas salnas maijā, kā arī spēcīgas lietusgāzes un vēja brāzmas jūlijā, kas iznīcinājušas lielu daļu lauksaimniecības kultūraugu sējumu. Atsevišķas nozares joprojām saskaras arī ar tirgus radītiem ekonomiska rakstura izaicinājumiem. Putnkopības nozare, kas ir otra nozīmīgākā lopkopības nozare Latvijā, saskaras ar ievērojamām problēmām tirgus radītu traucējumu, jo īpaši – palielinātā olu importa no Ukrainas dēļ.
Šo apstākļu dēļ ir samazinājies ražas daudzums un kvalitāte, turklāt ražošanas izmaksas joprojām saglabājas ļoti augstas un atsevišķiem ražošanas resursiem pat turpina pieaugt. Tas viss ir radījis finansiālus zaudējumus lauksaimniekiem, kā arī rada riskus ražotāju konkurētspējai un dzīvotspējai. Tādēļ Latvija ir vērsusies Eiropas Komisijā ar lūgumu piešķirt Latvijas lauksaimniecības nozarei ES ārkārtas atbalstu.
Krievijas izvērstā kara Ukrainā un arī citu ģeopolitisko notikumu rezultātā lauksaimniecības tirgus ir ietekmēts un tirgus struktūra ir nozīmīgi mainījusies. Tāpēc Zemkopības ministrija ir sagatavojusi un Latvija ierosina bez kavēšanās palielināt muitas tarifus jauniem Krievijas un Baltkrievijas produktiem, t.i., zivīm, dažādiem izstrādājumiem un gataviem pārtikas produktiem no graudaugiem, dārzeņiem un augļiem, pārstrādātiem augļiem un dārzeņiem, cukura un kakao izstrādājumiem, etilspirtam un alum, kā arī citiem pārtikas produktiem, tai skaitā mērcēm, kečupiem, garšvielu maisījumiem u.c. Tas būtu vēl viens instruments, kas palīdzētu atbalstīt Ukrainu, samazinot Krievijas ieņēmumus un attiecīgi tālāku spēju veikt karadarbību Ukrainā.
Avots: Zemkopības ministrija