Zemgalē sākusies pupu sēja

Ņemot vērā to, ka šī ziema bijusi diezgan silta un pavasaris atnācis ātrāk, Latvijā sākušies zemes darbi, tostarp tiek sētas pupas, informē Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijā (LLKA).

"Ņemot vērā labvēlīgos laika apstākļus, pupu sēšana šogad uzsākta pat vienu mēnesi agrāk nekā tas ir parasti. Daži zemnieki jau sēj, citi vēl plāno nogaidīt. Tomēr kopumā pērnā ziema vērtējama kā ļoti labvēlīga graudkopībai, un domāju, ka ir labs potenciāls tam, lai ražas būtu labas, bet, protams, daudz ko izšķirs laika apstākļi, jo domāju, ka ziema tā pavisam īsti vēl nav beigusies," sacījis kooperatīva "Latraps" ģenerāldirektors Edgars Ruža.

Viņš norādījis, ka, pateicoties Eiropas Savienības (ES) zaļināšanas programmai, pieaudzis to zemnieku saimniecību skaits, kas izvēlas audzēt pupas, kas ir perspektīva kultūra. Tiesa, pupas audzēt ir nedaudz sarežģītāk nekā graudus, turklāt jāņem vērā citi agronomiskie aspekti, tāpat ir svarīgi laicīgi pupas novākt.

Zaļināšanas programma tiek realizēta visā Eiropā - līdz ar to Latvijas lauksaimniekiem jārēķinās arī ar lielāku konkurenci. "Jāatzīst, ka pērnajā gadā mums bija ļoti laba pupu raža un mūs pavadīja iesācēju veiksme. Pupas - gan lopbarības, gan pārtikas - galvenokārt, eksportējam. Domāju, ka šī ir perspektīva nozare un šogad krietni pieaugs pupu sējumu platības un līdz ar to arī realizācijas apjoms gan Latvijā, gan citviet Eiropā," piebilst Ruža.

LLKA atgādina, ka no 2015. gada ieviests jauns maksājums par klimatam un videi labvēlīgu lauksaimniecības praksi jeb zaļināšanas maksājums, kas cieši sasaistīts ar vienoto platības maksājumu (VPM). Saimniecībām obligāti jāizpilda zaļināšanas prakses, lai saņemtu VPM un zaļināšanas maksājumu. Ja tas netiks darīts, zaļināšanas maksājums tiks samazināts vai netiks izmaksāts.

Saskaņā ar zaļināšanas praksēm lauksaimniekam jānodrošina kultūraugu dažādošana, jāizveido un jāuztur ekoloģiski nozīmīgas platības un jāsaglabā ilggadīgos zālājus.

Avots: www.la.lv