Latvijā prognozē labu vasarāju ražu

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) augkopības speciālistu veiktā vasarāju ražas prognozēšana šobrīd liecina par labām vasarāju - kviešu un rapšu - ražām, portālu LA.lv informēja LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja Iveta Tomsone.

Savukārt LLKC dārzkopības speciālisti norāda, ka aizvadīto dienu lietainais laiks dārziem nācis tikai par labu.

Šopavasar vasarāju sēju bija iespēja uzsākt agri, pašā aprīļa sākumā, kā rezultātā vasarāju lauki izskatās ļoti labi. Produktīvo stiebru skaits vasaras kviešiem un miežiem ir nedaudz lielāks kā citus gadus, un tas ļauj cerēt uz labām vasarāju ražām. Kopumā vasarāju ražas LLKC eksperti prognozē lielākas nekā vidēji Latvijā pēdējo gadu laikā.

Oskars Balodis, LLKC Augkopības nodaļas vadītājs, agronoms: "Aizvadīto dienu lietusgāzes laukiem nākušas tikai par labu. Pateicoties tam, mitrums ir pietiekamā daudzumā, lai graudaugi labi attīstītos."

Vasaras kviešu vidējā raža Latvijā tiek prognozēta 3,1 tonnas no hektāra (t/ha), augstākās ražas gaidāmas Zemgalē - 3,7 t/ha, zemākās Latgalē - 2,6 t/ha. Kurzemē un Vidzemē sagaidāms vidēji 3 t/ha liels graudu birums. LLKC speciālisti gan atzīst, ka sagaidāmās labās vasarāju ražas gan ir vājš mierinājums lauksaimniekiem, īpaši Zemgales pusē, kur nelabvēlīgie apstākļi ziemā izpostīja līdz pat 90% sējumu, ko nācās pārsēt ar vasarājiem.

Vidējā miežu raža Latvijā tiek prognozēta 2,6 t/ha. Veicot ražas apsekošanu, LLKC eksperti miežos novērojuši samērā lielu slimību izplatību. Ja tās netiks ierobežotas, ražas potenciāls kritīsies.
Vidējā vasaras rapšu raža Latvijā tiek prognozēta 1,6 t/ha, tā gan ļoti atkarīga no katra saimnieka veiksmes cīņā ar krustziežu spīduļa invāziju. No šī kaitēkļa nenosargātajos laukos uz labu ražu necerēt.

Vidējā griķu raža Latvijā tiek prognozēta 0,9 t/ha, bet auzu raža - vidēji 2,3 t/ha.

Avots: www.la.lv