Latvijā ziemāju ražas būs sliktākās divu gadu laikā, vasarāju ražas – labas

Labas ziemāju ražas šogad nav gaidāmas, liecina Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) augkopības speciālistu veiktā ziemāju ražas prognozēšana.

"Cerība uz labu ražu izplēn, jo ziemā ziemāji ir pamatīgi cietuši," norāda LLKC Augkopības nodaļas vadītājs, agronoms Oskars Balodis.

Balodis arī atzīst, ka, piemēram, pavasarī licies - rapša sējumi ir labā stāvoklī, tomēr tie nav labi attīstījušies. "Ziemā cieta rapšu sakņu sistēma. Tādēļ tagad laukos tie izretojušies, bet tukšās vietas aizaugušas ar nezālēm. Lai iznīcinātu nezāles un varētu laukus novākt, lauksaimnieki jau lieto herbicīdus vai arī desikantus, kas, protams, palielinās pašizmaksu. Nosmidzinātos rapša laukus pirmos varēs vākt jau nedēļas beigās, bet - tādēļ būs lielāki arī ražas zudumi," uzsver Oskars Balodis.

Pārlieku labas ražas nav gaidāmas arī graudaugu ziemājiem, kuri veido lielāko īpatsvaru Latvijas kopējā graudaugu ražas bilancē.

"Rudziem dažviet novērota veldre, bet ražas kopumā tiem varētu būt labas. Ziemas kviešos augi ir mēģinājuši kompensēt ziemā izkritušos, bet vienalga, ražas tomēr būs zemākas, kā vidējās pa gadiem," atzīst Balodis.

Šonedēļ LLKC Augkopības nodaļas speciālistu veiktā prognoze liecina - ziemas kviešu raža gaidāma 3t/ha, ziemas miežu - 2,3t/ha, ziemas rapša - 2,3t/ha, rudziem - 3,3t/ha, bet tritikālei - 2,5t/ha.

LLKC speciālisti gan uzskata - zināmu mierinājumu sniegs vasarāju raža, kas solās būt laba. "Tomēr tas būs drīzāk tāds psiholoģisks mierinājums, jo līdz šim lauksaimniekiem jau bijuši pietiekami lieli zaudējumi. Jācer arī ka mēnesis, kas atlicis līdz vasarāju pļaujai, aizritēs bez starpgadījumiem," atzīst Balodis.

Kā ziņots, īpaši šogad cieta ziemāju sējumi Zemgales pusē, kur nelabvēlīgie apstākļi ziemā izpostīja līdz pat 90% sējumu, ko nācās pārsēt ar vasarājiem.

Avots: www.la.lv