Graudu cenas gremdē zemniekus

Graudu cenas šā gada augustā un septembrī bijušas zemākās pēdējo piecu gadu laikā, un tas graudkopjiem radījis saspringtu situāciju.

Graudu cenu samazinājuma iemesls - salīdzinoši labās graudaugu ražas pasaulē un lielāks izaudzēto graudu piedāvājums. Tā Argentīnā kviešu sējumu platības augušas par 26% un kviešu ražu prognozē par 14% lielāku nekā pagājušajā gadā. Arī Eiropā graudaugu ražas kopievākums šogad prognozēts par 6,1% lielāks nekā gadu iepriekš, tostarp Čehijā ievākta tās vēsturē trešā lielākā kviešu raža, bet Lielbritānijā kviešu raža sasniegusi pēdējo sešu gadu laikā augstāko līmeni.

Mazāki ieņēmumi

Laikā no šā gada jūlija līdz septembrim kviešu cena samazinājusies par 20 - 21%, septembrī noslīdot līdz 155,46 eiro par tonnu pārtikas kviešiem un līdz 131,32 eiro par tonnu lopbarības kviešiem. Savukārt miežiem cenas pazeminājums sasniedz vidēji 15%, un oktobra sākumā vidējā cena miežiem bija 115 eiro/t, liecina Zemkopības ministrijas dati.

"Ieņēmumi ir mazāki, un zemās graudu cenas atsaucas uz ražotāju maksātspēju," stāsta Vidzemes Agroekonomiskās kooperatīvās sabiedrības direktors Indulis Jansons. Pēc 2009. gada krīzes bija vajadzīgi vairāki gadi, lai graudkopji attaptos no smagās recesijas, un šogad atkal nozari piemeklējis būtisks ieņēmumu kritums. Šoruden daudziem saimniekiem radušās lielas grūtības ar norēķiniem, jo ņemti kredīti bankās. Šādā situācijā nozares organizācijas aicina bankas būt pretimnākošas, lai nerastos vēl lielākas problēmas. Jautāts par iespējamo valsts atbalstu, I. Jansons gan teic, ka šobrīd lielākie cietēji ir piena ražotāji, kurus ietekmē Krievijas noteiktās sankcijas, un tas nozīmē, ka piensaimniekiem atbalsts ir steidzami nepieciešams. Turklāt graudkopji jau vismaz pēdējos desmit gadus ir pieraduši, ka problēmas nozarē jārisina pašu ­spēkiem.

"Swedbank" lauksaimniecības konsultants eks­perts Raimonds Miltiņš skaidro, ka pēdējo piecu gadu laikā zemākas graudu cenas bija 2009. gadā, kad zemniekus piemeklēja krīze. Tolaik arī minerālmēslu cenas bija būtiski pieaugušas, un tas ietekmēja nozari kopumā. Šobrīd, neskatoties uz salīdzinoši zemajām graudu cenām, situācija gan nav tik traģiska, un grūtāk klājoties tieši piensaimniekiem. Ir vairāki gadījumi, kad bankai nācies atlikt kredītu pamatsummas maksājumus, taču šādu gadījumu nav daudz, tāpēc lielām bažām par lauksaimnieku maksātspēju neesot pamata. Turklāt pēdējo divu nedēļu laikā situācija nedaudz sāk uzlaboties un cenas pamazām palielinās. Pēc Zemkopības ministrijas datiem, oktobrī cena pārtikas kviešiem jau sasniegusi 171,8 eiro/t, bet lopbarības kviešiem - 154,9 eiro/t.

Graudkopji cer, ka cenas vairs nekritīs un tas ļaus palielināt ieņēmumus. R. Miltiņš zina teikt, ka daži zemnieki vēl nogaida tālāku cenu kāpumu, lai varētu realizēt atlikušos graudu krājumus. Tāpat ir jūtams, ka, neskatoties uz zemajām graudu cenām, lauksaimnieki ir gatavi iesaistīties jaunu projektu realizēšanā un ar nepacietību gaida jaunā plānošanas perioda modernizācijas pasākuma atvēršanu.

Būs intervence

Lai atbalstītu nozari, Zemkopības ministrija jau pieņēmusi vairākus lēmumus.

Ministrijas pārstāve Rūta Rudzīte skaidro, ka Lauku atbalsta dienests (LAD) jau jūlijā un augustā veicis avansa izmaksas atdalītajam pārejas posma valsts atbalstam par platībām un par laukaugu platībām. Oktobrī tika uzsākta avansa maksājumu izmaksa vienotajam platības maksājumam.

Savukārt decembrī LAD plāno veikt visu iepriekš minēto maksājumu gala summu izmaksu. Sākot ar 1. novembri līdz nākamā gada 31. maijam pārtikas kviešiem būs pieejama intervence. Intervences cena ir 101,31 eiro par tonnu kviešu. Intervences mērķis ir atbalstīt labības tirgus cenas, nosakot garantēto cenu labībai, ja tā atbilst minimālajām kvalitātes prasībām, kas noteiktas ES likumdošanā. Detalizētāku informāciju par pieteikšanās kārtību var atrast LAD mājaslapā.

Jāpiebilst, ka pēdējos gados graudu intervences pasākumi nav bijuši izmantoti, jo graudu cenas tirgū bija salīdzinoši augstas.

Avots: www.la.lv