Miežu ražas kritums pasaulē var pavērt perspektīvas mazākajiem eksportētājiem

Šosezon miežu raža pasaulē salīdzinājumā ar iepriekšējo sezonu saruks par 5 %, pretēji vairākumam citu graudaugu, kuru ražas apjomi solās pieaugt, prognozē Lielbritānijas Graudaugu audzētāju asociācija.

Turklāt eksperti ir visai piesardzīgi izsakoties par miežu ražas perspektīvām tuvākajos gados -jo miežiem ir grūti konkurēt ar nozīmīgākajām graudaugu kultūrām, kuru ražošana stabili pieaug, prasot arvien vairāk lauksaimniecības zemju un resursu. Pēc ASV Lauksaimniecības ministrijas (USDA) ekspertu prognozēm, tuvākajos divdesmit gados miežu ražai pasaulē būs tendence samazināties, un tā diez vai pārsniegs 2008/09. mārketinga gada līmeni. Šīs kultūras ražas samazināšanās vērojama ir jau arī Kanādā, kas ir vadošā ražotājvalsts. Pēdējos 18 gados miežu bruto ražas apjoms Kanādā ir sarucis par 2,9 milj.t, nespējot konkurēt ar citām, daudz ienesīgākām kultūrām, tādām kā kvieši un rapsis, par sējumu platībām.

Tikmēr visas izredzes nostiprināt līdera pozīcijas miežu ražotājvalstu vidū saglabājas Eiropas Savienībai, kas ir vadošais alus miežu eksportētājs virknei to patērētāju Magriba valstīs un Tuvajos Austrumos. Papildus šosezon Eiropas miežu konkurētspēju pasaules tirgū palielinās treideru maržas paplašināšanos sekmējošā eiro kursa pavājināšanās attiecībā pret ASV dolāru. Līdz ar to šī kalendārā gada pirmajās divās nedēļās Eiropas Komisija jau paspēja izdot licenzes 200 tūkst.t miežu eksportam, un kopš sezonas sākuma eksportēto miežu kopējais apjoms sasniedzis gandrīz 4,5 milj.t. Pēc alus miežiem pieaugošā pieprasījuma dēļ pasaulē pēdējos 3-4 mēnešus vērojams šīs kultūras cenu kāpums.

ASV šosezon alus miežu raža sasniedza teju vai zemāko līmeni visā valsts vēsturē. Pievīla laika apstākļi, pirmkārt, jau valsts rietumu daļā. Visa 2014. gada rudens laikā virknē miežu audzēšanas reģionu bija vērojamas ilgstošas lietavas, kas izraisīja priekšlaicīgu graudu sadīgšanu. Tāpēc gaidāms, ka pasliktināsies kvalitātes rādītāji, kas tik ļoti svarīgi alus miežiem.

Līdzīgas problēmas vērojamas arī Austrālijā. 2014. gadā valstī tika novākta diezgan zemas kvalitātes miežu raža. Tai pat laikā to cena Austrālijā izrādījās diezgan augsta, augstās pašizmaksas dēļ.

Līdz ar to var prognozēt, ka 2015. gadā pasaules miežu tirgū atbrīvosies ne mazums nišu. Un, lai arī Eiropas eksportētāju, ieskaitot, pirmkārt, Franciju, pozīcijas saglabāsies spēcīgas, pietiekami plašas perspektīvas pavērsies arī mazākiem eksportētājiem, tai skaitā, iespējams, arī Ukrainai.

Avots: proagro