Āzijas valstis var palielināt kviešu importu no Melnās jūras reģiona valstīm

Āzijas valstu treideri paredz konkurences saasināšanos starp kviešu ražotājvalstīm šajā pasaules reģionā, raksta aģentūra Reuters. Pirmkārt, iet runa par Krievijas un Ukrainas kviešu eksportētājiem, kuri sākuši samazināt kviešu jaunās ražas cenas. Tikmēr, Austrālija, kas samazināja piegādes Ķīnai un citām Āzijas valstīm, plāno atgūt savas zaudētās pozīcijas.

Tiesa, Āzijas treideri pagaidām atturas no līgumu slēgšanas par jaunās ražas pirkšanu.

Šobrīd Melnās jūras reģiona kviešu cena ar piegādi Āzijas valstīm jūlijā- augustā ir 210 $/t (C&F). Nedēļu atpakaļ tā svārstījās robežās no 240 līdz 250 $/t (C&F). Austrālijas kvieši tiek piedāvāti par 245 $/t (C&F).  

Singapūras graudu treideri prognozē, ka Melnās jūras reģiona valstu graudu piegādes Āzijas valstīm 2015/16. sezonā pieaugs līdz 6-7 milj.t salīdzinājumā ar 4-5 milj.t šosezon.

Ja graudu cenas saglabāsies konkurētspējīgas, tad Taizeme un Dienvidkoreja importēs katra 1 milj.t lopbarības kviešu no Melnās jūras reģiona valstīm, bet Filipīna - aptuveni 0,5 milj.t.

Gaidāms, ka pieaugs arī pieprasījums no Indonēzijas puses. Šīs valsts graudu pārstrādātāji pērk Melnās jūras reģiona kviešus, lai tos jauktu ar daudz kvalitatīvākajiem kviešiem no Austrālijas un ASV.

Eksperti paredz, ka grivnas kursa straujā pavājināšanās Ukrainā veicinās graudu eksportu, tai skaitā arī uz Āzijas valstīm.

Vēl viens faktors, kas var labvēlīgi ietekmēt graudu eksportu Melnās jūras reģiona valstīs jaunajā sezonā, ir iespējamība, ka Indija pārtrauks piegādes ārējiem tirgiem.

Avots: zol