USDA: kukurūzas raža pasaulē jaunajā sezonā saruks par 10,2 milj.t

Pēc ASV Lauksaimniecības ministrijas (USDA) jūnija atskaites datiem, kukurūzas raža pasaulē 2015/16. sezonā sasniegs 989,3 milj.t, kas ir par 0,5 milj.t mazāk nekā prognozēts maijā un par 10,2 milj.t atpaliek no pašreizējās sezonas rezultāta. Kukurūzas ražas prognozes samazinātas Zambijai, Nepālai, Zimbabvei un Eiropas Savienībai. Krievijā šīs kultūras raža gaidāma 13 milj.t līmenī. Salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi kukurūzas ražas prognoze Krievijai palielināta par 1 milj.t. Tas darīts, pārskatot kukurūzas sējumu paltību vērtējumu un ražības prognozi. Lai arī hibrīdsēklu imports salīdzinājumā ar pagājušo gadu ir samazinājies, tas tomēr ir lielāks nekā gaidīts, jo kukurūza Krievijas lauksaimniekiem joprojām šķiet daudz pievilcīgāka par citām vasarāju kultūrām. Kukurūzas ražas prognoze ASV atstāta bez izmaiņām - 346,22 milj.t.

Salīdzinājumā ar pagājušo mēnesi būtiski, par 3 milj.t, palielināts kukurūzas ražas vērtējums Brazīlijai 2014/15. sezonai. Kukurūzas otrās ražas ("safrina") sējumu platības, kuras novākšanas darbi sākās maijā, izrādījās lielākas nekā prognozēts. Kukurūzas kopraža Brazīlijā 2014/15. sezonā būs tuvu rekordlīmenim un sasniegs 81 milj.t.

Kukurūzas patēriņa prognoze pasaulei 2015/16. sezonai palielināta par 0,7 milj.t līdz 991,1 milj.t.

Kukurūzas eksports pasaulē 2015/16. sezonā gaidāms 122,2 milj.t līmenī (+ 1,3 milj.t salīdzinājumā ar maija prognozi).  Krievija eksportēs 3,5 milj.t (+ 1 milj.t) kukurūzas. Ražas pieaugums valstī palielinās Krievijas konkurētspēju Tuvo Austrumu un Ziemeļāfrikas valstīs. Par 0,3 milj.t palielināta kukurūzas eksporta prognoze Zambijai, neskatoties uz ražas prognozes samazināšanu. Neražas dēļ Zimbabvē un Dienvidāfrikas Republikā, Āfrikas dienvidos pieaugs pieprasījums pēc kukurūzas, īpaši baltās.

Kukurūzas krājumu prognoze pasaulei 2015/16. sezonas beigām palielināta par 3,3 milj.t līdz 195,2 milj.t. Kukurūzas krājumu prognozes palielinājums izrādījās daudz lielāks nekā to gaidīja vairums tirgus dalībnieku. Kukurūzas krājumu prognozes palielinātas Brazīlijai un ASV, bet samazinātas Krievijai un Eiropas Savienībai.

Avots: zol