Brazīlija: sojas rekordražas var arī nebūt

Vai sojas raža Brazīlijā 2015/16. sezonā sasniegs jaunu rekordu šobrīd ir zem jautājuma zīmes. Savā pēdējā atskaitē Vācijas analītiskās kompānijas Oil Word speciālisti paredz, ka sojas raža Brazīlijā 2016. gadā sasniegs 95 milj.t vai pat mazāk. No iepriekš prognozētā rādītāja šis rādītājs atpaliek par 2,5 milj.t, bet no pāgājušās sezonas rezultāta - par 1,2 milj.t, neskatoties uz sējumu platību paplašināšanu.

Iemesls prognozes korekcijai ir īpaši nelabvēlīgie laika apstākļi, kas vērojami Brazīlijā. Kā minimums 1/3 sojas audzēšanas joslas pastāv kritiska situācija. Galvenokārt ziemeļu reģionos nokrišņu trūkuma dēļ kavējas sojas sēja, un sējumu stāvoklis ir neapmierinošs. Tiek prognozēts, ka lauksaimniekiem nāksies pārsēt būtiskas platības, izmantojot ātri briestošas šķirnes, kuru ražība ir zemāka. Jāpiebilst, ka sinoptiķi minētajās teritorijās tuvākajās dienās paredz tikai nenozīmīgus nokrišņus.

Tikmēr valsts dienvidu reģionos vērojami pārmērīgi nokrišņi, kas arī kavē sojas sēju. Turklāt Riugrandi du Sula štatā ātros tempos izplatās sojas rūsa.

Avots: zol