Stafetes kociņš - 490 miljoni - par īsu

Iespaidīgā 490 miljonu eiro vērtā ES fonda programma lauku saimniecību un lauksaimniecības produkcijas pārstrādes uzņēmumu attīstībai tiek apgūta simtprocentīgi. Vairāki projekti paliek aiz strīpas, jo arī ar to ir par maz, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Pašreiz lielākā aktualitāte ir Lauku atbalsta dienesta (LAD) izsludinātais ES Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) un Lauku attīstības programmas pasākums Ieguldījumi materiālajos aktīvos, kam kopējais 2014.-2020. plānošanas periodā paredzētais finansējuma apmērs sasniedz 490 miljonus eiro. Protams, tas tiek dalīts vairākās kārtās, līdz šim katrā no tām paredzot 70 miljonu eiro lielu ES fondu finansējuma daļu. Rīt noslēgsies otrās kārtas projektu pieņemšana, bet trešā startēs septembrī. Runa ir par investīcijām lauku saimniecībās, pārstrādē (jau trešā kārta) un lauksaimniecības un mežsaimniecības infrastruktūras attīstībā. Pirmā apakšprogramma jeb «Atbalsts ieguldījumiem lauku saimniecībās», kas paģērē modernizāciju, nosmeļ lielāko «krējuma» daļu. Tā vienas kārtas ietvaros ir 70 miljoni eiro, ieskaitot 4,5 miljonus eiro lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvajām sabiedrībām. Kopumā 2014.-2020. gadā - 329 miljoni eiro.

Interese ir liela. «Spriežot pēc aktivitātes, paredzam, ka projektu būs daudz, tiks apgūts viss finansējuma apjoms un lauksaimnieki varēs realizēt savas ieceres,» stāsta LAD Lauksaimniecības un lauku attīstības departamenta direktors Andris Grundulis. Viņš uzreiz piebilst: «Negarantēju, ka finansējuma pietiks visiem, un šajā kārtā tas netiks dalīts klāt, tāpēc naudu saņems vērtējumā pēc punktu skaita atbilstoši biznesa plāni.»

Avots: www.db.lv