Lauksaimnieki: Latvijā vasarāju sējas darbiem laika apstākļi labvēlīgi

Vasarāju graudaugu sējas darbiem laika apstākļi patlaban ir labvēlīgi, un darbus būtu vēlams pabeigt līdz aprīļa beigām, aģentūrai BNS pastāstīja aptaujātie lauksaimnieki.

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Augkopības nodaļas vadītājs Oskars Balodis aģentūrai BNS teica, ka vasarāju sējai laika apstākļi šobrīd ir labvēlīgi, taču svarīgi sējas darbus pabeigt laicīgi - aprīļa pēdējās dekādes laikā, iekams nav uznācis sausums.

Balodis piebilda, ka aprīlī sinoptiķi sola mērenus laika apstākļus, kas sējumiem nav slikti. "Augi nesteigsies ļoti augt, tas ir labi, viņi smuki attīstās, un pumpuri veiksmīgi aizmetas. Pagaidām izskatās diezgan labvēlīgi. Arī mīnusi pa naktīm nav ļoti lieli, lai sējumi varētu apsalt. Tā kā pagaidām aprīlis solās būt diezgan cerīgs. Arī lietus ik pa laikam uznāk, un tas ir vajadzīgs," sacīja Balodis, piebilstot, ka sējumus varētu apdraudēt vienīgi sausums, līdz ar to jāseko līdzi laika prognozēm.

Balodis arī piebilda, ka sējuma situācija reģionos atšķiras - Kurzemē laika apstākļi ziemājiem ir bijuši salīdzinoši labvēlīgi, arī vasarāji varētu būt gandrīz apsēti. Zemgalē ir līdzīgi, norit pēdējie sējas darbi, jau noritējusi mēslošana. Savukārt Vidzemē un Latgalē sējumi pārziemojuši sliktāk - sevišķi slikti vietām klājies rapsim, un tos nākas pārsēt ar citiem kultūraugiem un dažviet arī kāds ziemas kviešu lauks atkarībā no šķirnes ir gājis bojā. Līdz ar to Vidzemē aktīvas vasarāju sējas laiks sākas tikai tagad, kas ir apmēram divas nedēļas vēlāk nekā citviet.

Viņš piebilda, ka kopumā valstī šogad būs jāpārsēj tikai daži procenti ziemāju, ko nevar teikt par Vidzemi un Latgali, kur būs lielāks īpatsvars graudaugu, ko nāksies pārsēt. Viņš atzina, ka šogad rapša ražas kopumā Latvijā varētu būs zemākas nekā pērn, taču pārējiem graudaugiem ražas nebūs sliktas. Precīzāk varēs prognozēt maijā.

Arī biedrības "Zemnieku saeima" valdes loceklis Arnis Burmistris aģentūrai BNS teica, ka vasarāju sējas darbiem laika apstākļi ir labvēlīgi un tie aktīvi norit. Lai arī sējas darbus vajadzētu pabeigt līdz aprīļa beigām, dažviet tie var noritēt ilgāk.

Viņš piebilda, ka Kurzemē un Zemgalē ziemāju sējumi ir labāk pārziemojuši, savukārt Vidzemē - sliktāk un tos vietām nāksies pārsēt Precīzus apmērus, cik daudz ir jāpārsēj, viņš nevarēja nosaukt.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka graudaugu sējumu situācija līdz šim kopumā ir labvēlīga, bet vietām Latvijā - Zemgalē - trūkst mitruma.

Avots: www.la.lv