Eksperti: graudu raža Krievijā šogad saglabāsies 2015. gada līmenī; eksports saruks

Ja laika apstākļi būs labvēlīgi, graudu raža Krievijā 2016. gadā var sasniegt 104 milj.t, kas ir tuvu 2015. gada līmenim, šādu viedokli pauda TASS aptaujātie eksperti.

Pēc analītiskā centra "ProZerno" ģenerāldirektora Vladimira Petričenko vērtējuma, graudu raža 2016. gadā būs līdzvērtīga iepriekšējā gada ražai. "Kas attiecas uz graudaugiem kopumā, ja ražas samazinājums arī būs, tas būs pavisam neliels. Graudu prognoze kopumā - 104 milj.t", - sacīja viņš.

Taču ne visi eksperti vērtē 2016. gada graudu ražu tik augstu.

"Mēs prognozējam graudu ražu 100-102 milj.t līmenī, ja negadīsies kādas laika apstākļu kataklizmas, piemēram, pavasara sausums. Šobrīd ziemāji ir labā stāvoklī. Taču kopumā mēs iesējām mazāk", - paskaidroja kompānijas "Rusagrotrans" (lielākais lauksaimniecības produkcijas dzelzceļa pārvadātājs Krievijā) stratēģiskā mārketinga departamenta direktora vietnieks Igors Pavenskijs.

Turklāt eksperts pieļauj, ka virknē Krievijas dienvidu un centrālo reģionu straujas gaisa sasilšanas rezultātā varētu iestāties sausums.

ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācija (FAO) nesen publicētajā ziņojumā paredz, ka graudaugu raža pasaulē 2016. gadā samazināsies par 0,2 % un līdz 2,52 miljardiem tonnu. Šādu dinamiku noteiks galvenokārt kviešu ražas kritums Krievijā un Ukrainā sausuma dēļ.

Visi eksperti ir vienisprātis, ka kviešu raža 2016. gadā būs mazāka salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu. Pēc V. Petričenko prognozēm, tā saruks par 2 % līdz aptuveni 60,5 milj.t. "Kas attiecas uz miežu ražu, tā atgūs iepriekšējo līmeni, bet kukurūzas raža turpinās pieaugt - gaidāms kārtējais rekords. Arī pākšaugiem būs neliels pieaugums. Kopā tas viss kompensēs iespējamo kviešu ražas samazinājumu", - norādīja V. Petričenko.

"Rusagrotrans" eksperta vērtējums ir nedaudz pesimistiskāks. VIņš paredz, ka kviešu raža samazināsies līdz 58-59 milj.t. Savukārt miežu un kukurūzas ražas pieaugs.

Graudu eksports šinī sezonā (2015. gada 1. jūlijs - 2016. gada 30. jūnijs) sasniegs rekordaugstu līmeni, pārliecināti abi eksperti.

"Pēc mūsu aprēķiniem, eksportēsim 33,8 milj.t graudu, pagājušajā gadā mēs izvedām 30,3 milj.t", - norādīja I. Pavenskijs. Ieskaitot miltus, rādītājs var sasniegt 34,8 milj.t.

Krievija var sasniegt rekordu, audzējot kviešu un kukurūzas eksportu, uzskata I.Pavenskijs. Pēc viņa prognozēm, kviešu eksports šosezon pieaugs par 12,5 % līdz 24,3 milj.t, bet kukurūzas par 63 % līdz 4,9 milj.t.

"Es pagaidām redzu 34,5 milj.t - kopējo eksportu šosezon salīdzinājumā ar 31,7 milj.t pagājušajā sezonā", - pavēstīja V. Petričenko. Turklāt kviešu eksports sasniegs 24-24,5 milj.t, piebilda eksperts.

Kā nozīmīgākos faktorus, kas šosezon ļaus sasniegt graudu eksportā rekorlīmeni, eksperts min diezgan lielos pārejošos krājumus, izdevīgo nacionālo valūtas kursu, bagātīgo 2015. gada ražu un kviešu eksporta muitas nodevas minimālo likmi.

Turklāt pēc Krievijas kviešiem pasaules tirgū ir pieprasījums, un eksportētājiem ar piegādēm problēmu nav.

Nākamajā sezonā būs vērojams neliels graudu eksporta samazinājums, taču tas joprojām būs augstā līmenī, uzskata abi eksperti. Pēc viņu aplēsēm, kopumā eksports var sasniegt 32-32,5 milj.t, tai skaitā kviešu - 21-21,5 milj.t.

"Par gaidāmo eksporta potenciālu vēl pāragri runāt. Pagaidām redzams, ka tas būs nedaudz mazāks, varbūt, ka tāpēc, ka es prognozēju kviešu ražu par 1,5 milj.t mazāku", - paskaidroja V. Petričenko, piebilstot, ka pagaidām prognozējamais eksporta apjoma kritums tiek saistīts ar iespējamo vietējā patēriņa pieaugumu.

Tikmēr Krievijas Lauksaimniecības ministrijas augkopības departamenta direktors Pjotrs Čekmarjovs prognozē graudu ražu Krievijā 2016. gadā 104-105 milj.t tīrā svarā. 2015. gadā graudu raža Krievijā sasniedza 104,8 milj.t.

Kviešu ražu Krievijas Lauksaimniecības ministrija paredz 60.4 milj.t apjomā, kas no 2015. gada rezultāta atpaliek par 1,4 milj.t.

2014/15. sezonā Krievija eksportēja 30 milj.t graudu, tai skaitā 22 milj.t kviešu. Pēc ministrijas aplēsēm, šosezon graudu eksports var sasniegt 33 milj.t.

Avots: zol