Pārtikas kviešu cena Latvijā gada laikā kritusies par 28%

Pārtikas kviešu cena šogad martā Latvijā bija par 28% zemāka nekā pērn attiecīgajā mēnesī, kā arī par 30% zemāka nekā pēdējo piecu gadu vidējā pārtikas kviešu cena Latvijā, liecina Zemkopības ministrijas (ZM) Tirgus un tiešā atbalsta departamenta dati.

Latvijā pārtikas kviešu cena šogad martā bija par 8% zemāka nekā vidējā cena Eiropas Savienībā (ES) un par 3% zemāka nekā Igaunijā. Savukārt salīdzinājumā ar Lietuvu pārtikas kviešu cena Latvijā šogad martā bija par 1,5% augstāka.

Pārtikas kvieši Latvijā martā maksāja 140,6 eiro tonnā, bet lopbarības kviešu cena bija 123,4 eiro tonnā. Turpretī ES vidējā pārtikas kviešu cena šogad martā bija 152 eiro tonnā, bet lopbarības kvieši maksāja 140,8 eiro tonnā. Turpretī rapšu cena martā bija 340,2 eiro tonnā, pārtika auzas maksāja 144,4 eiro tonnā, pārtikas rudzi - 121 eiro tonnā, bet lopbarības mieži - 116,7 eiro tonnā.

ZM Tirgus un tiešā atbalsta departamenta datos arī atzīmēts, ka 2015.gadā graudkopības nozarē tika pārsniegti vairāki rekordi - bija Latvijas vēsturē graudu kopraža un ražība. Pērn graudaugu kopraža Latvijā pieauga par 36%, salīdzinot ar 2014.gadu. Eiropas Komisijas sākotnējās 2016.gada ražas prognozes liecina, ka Latvijā šogad visu nozīmīgāko graudu kultūru kopraža samazināsies, kas ir saistīts ar ražības un platības samazinājumu (piemēram, kviešiem ražība samazināsies par 21%, bet kviešu audzēšanas platība - par 3%).

Savukārt Starptautiskās Graudu padomes (IGC) sākotnējās prognozes prognozes par graudu kopražu pasaulē liecina, ka graudu raža nedaudz samazināsies, bet to kompensēs pietiekami graudu krājumi. Kviešu ražas apmēri samazināsies par 3% zemākas ražības un mazāku sējumu platību dēļ.

Vienlaikus, neraugoties uz prognozēto ražas samazinājumu, graudu pieejamība tirgū būs ļoti labā līmenī. Tajā pašā laikā Ķīnā plānoto iekšpolitikas izmaiņu dēļ varētu samazināsies pieprasījums pēc miežiem, liecina ZM Tirgus un tiešā atbalsta departamenta dati.

Avots: www.la.lv