Lauksaimnieki: graudaugu ražas novākšanu var kavēt veldre

Graudaugiem laika apstākļi pagaidām ir labvēlīgi, taču spēcīgo lietavu un vēja dēļ tie vietām sagāzti stiprā veldrē, kas varētu palēnināt ražas novākšanu, pastāstīja aptaujātie graudkopji.

Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrības «Latraps» ģenerāldirektors Edgars Ruža aģentūrai BNS pastāstīja, ka Zemgales graudkopji ziemas miežus sāka kult pirms divām nedēļām, ziemas rapsi - pirms nedēļas, bet trešdien, 20.jūlijā Zemgalē ir sākusies ziemas kviešu kulšana. Laika apstākļi ražas novākšanai ir labvēlīgi. «Šīs pāris dienas laika apstākļi ir fantastiski. Lai gan negaisa mākoņi staigā un vietām kaut kur uzlīst, kopumā šīs pēdējās pāris dienas un vēl dažas nākamās dienas sola labvēlīgus laika apstākļus,» teica Ruža.

Viņš arī piebilda, ka šogad ziemāju ražas novākšana Zemgalē ir sākusies gandrīz divas nedēļas agrāk nekā pērn. Savukārt Latgalē un Vidzemē ražas novākšana sāksies nedaudz vēlāk, kas ir tikai normāli, ņemot vērā reģionālo novietojumu. Kopumā graudaugu ražas novākšana Latvijā noslēgsies augusta beigās, septembrī, teica «Latraps» ģenerāldirektors.

Ruža pastāstīja, ka ziemas rapša kvalitāte šogad ir samērā laba, tāda, kādu lauksaimnieki lielākā vai mazākā mērā gaidīja. Arī ziemas kvieši izskatās ļoti labi. Vienlaikus stipro lietavu dēļ aizvadītajās nedēļās ļoti daudz graudaugu Kurzemē un Zemgalē ir sagājuši veldrē, kamdēļ graudu kulšanas ātrums būs divas trīs reizes lēnāks nekā citus gadus. Tāpat jācer uz labiem laika apstākļiem, pretējā gadījumā graudu kvalitāte un ražība kritīsies, teica «Latraps» ģenerāldirektors.

Arī Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons aģentūrai BNS norādīja, ka patlaban laika apstākļi graudaugu ražas novākšanai ir samērā labvēlīgi - ne par sausu, ne par karstu. Pēc viņa teiktā, Vidzemē ražas novākšana sāksies šīs nedēļas nogalē vai jaunnedēļ, bet masveidā - augusta pirmajās dienās. «Zemnieki ir nobažījušies, ka ik pa brīdim sola lietu, ka varētu kavēt laicīgu ražas novākšanu. Ir tīrumi, kas ir diezgan būtiski sagāzušies veldrē, tas noteikti apgrūtinās ražas vākšanu,» viņš sacīja.

Jansons teica, ka pagaidām graudu ražas apmēru ir grūti prognozēt. Lai arī graudu attīstību negatīvi ietekmēja sausums jūnija sākumā, laika apstākļi jūnija otrajā pusē un jūlijā dod cerības, ka raža būs pieņemama. Pēc pašreizējiem laika apstākļiem spriežot, graudu kvalitātei šogad vajadzētu būt tādās normas robežās - rudzu raža varētu būt normāla, savukārt ziemas kviešus un rapsi papostīja sals, bet vasarāji zināmā mērā cieta no sausuma.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka saskaņā ar Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) augkopības ekspertu veiktajiem apsekojumiem spēcīgo lietavu un vēja, kā arī pārlieku dāsna slāpekļa papildmēslojuma devas dēļ daudzi labības lauki Latvijā jūlija pirmajā dekādē bija sagāzušies veldrē.

Avots: www.tvnet.lv