FAS USDA: Krievija nākamajā sezonā var palielināt graudu eksportu

Nākamajā sezonā Krievija var iegūt labu graudu ražu un palielināt to eksportu, teikts ASV Lauksaimniecības ministrijas ārvalstu lauksaimniecības departamenta (FAS USDA) ziņojumā.

Ja laika apstākļi veģetācijas periodā nebūs sliktāki par normu, Krievija iegūs 110 milj.t graudaugu un pākšaugu kopražu, kas ir par 7 % mazāk salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, taču pārsniedz pēdējo piecu gadu vidējo rādītāju (98 milj.t).

Minētā prognoze tiek pamatota ar sekojošiem faktoriem:

Graudu raža Krievijā ir ļoti atkarīga no laika apstākļiem, un ļoti labu laika apstākļu atkārtošanās trešo gadu pēc kārtas ir visai maz ticama. Laika apstākļi un nozīmīgāko graudaugu kultūru ražība, visticamāk, būs tuvu vidējiem rādītājiem;

Graudu cenas šī pavasara mēnešos jau ir zemākas nekā 2016. gada pavasarī un turpina samazināties zem milzīgo krājumu un stagnējošā ārējā un vietējā pieprasījuma spiediena. Arī rubļa kursa kāpums salīdzinājumā ar pagājušo gadu negatīvi ietekmē graudu eksportu. Graudu cenu kritums var ietekmēt lauksaimnieku vasarāju sējas plānus.

Salīdzinājumā ar pagājušo gadu pieaugušas augstvērtīgas sēklas, iekārtu, naftas produktu un aal cenas. Lai gan minerālmēslu cenas šogad ir zemākas nekā pagājušā gada pavasarī, kopējās izmaksas sējas darbiem ir palielinājušās.

Samazinājusies subsidēšana no federālā budžeta.

Pēc FAS USDA prognozēm, kviešu bruto raža Krievijā 2017/18. sezonā sasniegs 66 milj.t (- 6,5 milj.t salīdzinājumā ar 2016/17. sezonu), miežu - 16 (-1,5) milj.t, kukurūzas - 15,3 (0) milj.t, rudzu - 2,6 milj.t, auzu - 4,5 milj.t, rīsu - 715 tūkst.t, prosas - 550 tūkst.t.

Graudu vietējais patēriņš saruks līdz 75 (-1,1) milj.t, tai skaitā lopbarības graudu - līdz 38,7 (-0,9) milj.t.

Graudu eksports Krievijā 2017/18. sezonā palielināsies līdz 37,7 (+ 2,0) milj.t, ar nosacījumu, ka treideri un valdība turpinās iekarot ārējos tirgus, rubļa kurss būs mazāk svārstīgs, un cenas rubļos vietējā tirgū būs zemākas nekā pašreizējā sezonā. Kviešu eksporta potenciāls sasniegs 28 (+ 1,5) milj.t, miežu - 3,3 (+ 0,3) milj.t, kukurūzas - 5,4 (+ 0,3) milj.t.

Graudu krājumi nākamās sezonas beigās samazināsies līdz 13,4 (- 1,7) milj.t, jo saruks raža un pieaugs eksports.

Avots: zol