Lauksaimnieki: Neierastā kaitēkļa parādīšanās sējumos var kļūt par problēmu

Latvijai neierastā kaitēkļa - labības graudaugu vairogblakts parādīšanās ziemāju sējumos var izvērsties par problēmu, taču pagaidām ir pāragri izvērtēt tās apmērus, atzina eksperti. Kooperatīva "Latraps" valdes priekšsēdētājs Edgars Ruža apstiprināja, ka Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) pagājušā gada graudaugu sēklās ir atradis dažus labības vairogblakts paraugus, kas Latvijas apstākļiem nav tradicionāls kaitēklis un agrāk šeit nav novērots. "Klimata pārmaiņas vai laikapstākļu pārmaiņas ir ļāvušas graudaugu labības blaktij izplatīties un izskatās, ka kaitēklis ir ienācis no Lietuvas," sacīja Ruža.

Vienlaikus viņš teica, ka pašlaik nav bažu, ka kaitēklis nodarīs lielu postu, jo tas ir viegli apkarojams. Konvencionālie graudu audzētāji ar savu ikdienišķo audzēšanas tehnoloģiju ar to viegli tiks galā, bet bažas ir bioloģiskajām saimniecībām, kurām liegts lietot ķīmiskos augu aizsardzības līdzekļus. Lai radītu būtisku kaitējumu, graudaugu blaktīm būtu stipri jāsavairojas, taču neko tādu Zemgales lauksaimnieki pagaidām nav novērojuši. Taču lauksaimniekiem ir jālieto augu aizsardzības līdzekļi, lai pasargātu laukus no šī kaitēkļa, jo tā izplatības gadījumā nav iespējams to pilnībā apkarot.

Savukārt kooperatīva "VAKS" valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons teica, ka graudkopjiem aktīvi jāseko līdzi situācijai laukos un jālieto augu aizsardzības līdzekļi. Pagaidām ir pāragri izvērtēt, cik nopietnā mērogā attiecīgais kaitēklis varētu apdraudēt graudaugus, jo nav zināms, cik šādu īpatņu ir. Ja atklāts viens, tas nenozīmē, ka tas nav arī citos laukos.

Arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Augkopības nodaļas vadītājs, agronoms Oskars Balodis norādīja,ka graudkopjiem ir jāturpina uzraudzīt laukus un jālieto augu aizsardzības līdzekļi. "Līdz šim neesam pievērsuši uzmanību šādam kaitēklim," teica Balodis, piebilstot, ka lauksaimniekiem jābūt modriem, jāseko līdzi laukiem un jāizzina, kā laukus efektīvāk pasargāt no tā.

Jau ziņots, ka VAAD inspektori eksperti ziemas kviešu sējumos pirmo reizi konstatējuši labības vairogblakti, kas līdz šim Latvijā nebija atklāta. Labības vairogblakti uzskata par nozīmīgu kaitēkli Kazahstānā, Turcijā, Krievijā, Ukrainā, Balkānu, Ziemeļāfrikas un Tuvo Austrumu valstī, taču Latvijā tā līdz šim nebija konstatēta. Kaitēklis ir bīstams, jo bojā graudaugus visā to veģetācijas periodā. Visvairāk no labības vairogblakts cieš ziemas un vasaras kvieši, taču var tikt bojāti arī mieži, auzas un kukurūza.

Avots: www.la.lv