Argentīna meklēs jaunus kviešu noieta tirgus

Argentīna gatavojas konkurencei Brazīlijas kviešu tirgū, kur tai pieder 80-90 % tirgus daļas. Iemesls tam - Brazīlijas nodoms izskatīt iespēju atļaut importēt 750 tūkst.t kviešu bez muitas nodevām no valstīm, kas neietilpst tirdzniecības blokā Mercosur, kura sastāvā ir Argentīna, Brazīlija, Paragvaja, Urugvaja, Venecuēla.

TRQ (tarifu kvota) būs atvērta visām eksportētājvalstīm, taču pastāv liela iespēja, ka dominēs caur Meksikas līci eksportētie ASV kvieši. Pēc USDA datiem, 2017/18. sezonā amerikāņu kviešu daļa Brazīlijas kviešu kopējā importā veidoja 2,9 %.

Pēc Brazīlijas graudu lobija pārstāvja teiktā, jautājums varētu tikt izskatīts tuvākajos mēnešos.

750 tūkst.t apjoms ir aptuveni 11 % no kviešu kopējā importa Brazīlijā. Pēc aģentūras Abitrigo datiem, Brazīlija 2017/18. sezonā (oktobris – septembris) importēja 6,49 milj.t kviešu. 2018/19. sezonā kviešu imports tiek prognozēts 7 milj.t līmenī.

Argentīna ir kviešu vadošā eksportētājvalsts uz Brazīliju, sezonā piegādājot 6-8 milj.t, kas ir 80-90 % no Brazīlijas kviešu kopējā importa apjoma.

Pēc aģentūras Platts analītiķu domām, tiklīdz Brazīlija ieviesīs jauno beznodevu kvotu, Argentīna sāks pārdot savus kviešus Eiropai, Tuvajiem Austrumiem un Austrumāzijai.

Avots: zol