Austrālijā sasniegts rekordaugsts kviešu ražas apjoms

Austrālijā, kas ir otrā lielākā graudu eksportētājvalsts pasaulē, ražas novākšanas beigu posmā tiek gaidīts, ka kviešu ražas apjoms pieaugs līdz rekordlielam apjomam - 42 miljoniem tonnu. “Mēs ievācam milzīgu ražu,” paziņoja Austrālijas Nacionālās bankas agrobiznesa ekonomists Fins Zībels.

Tiek prognozēts, ka Rietumaustrālija štats, valsts lielākais kviešu ražotājs, ievāks 16 miljons tonnu kviešu, salīdzinot ar paredzamajiem 13 miljoniem tonnu.Valsts ir gatava nākamajos mēnešos eksportēt rekordlielus apjomus.

“Ostas gandrīz pilnībā ir rezervētas kviešu iekraušanai martā un aprīlī. Šobrīd pircēji sūtījumus var sagaidīt tikai maijā,” skaidro tirgotāji. Decembrī Austrālijas Lauksaimniecības un resursu ekonomikas birojs (ABARES) prognozēja, ka kviešu, valsts galvenās labības kultūras, ražošanas apjoms 12 mēnešos no 2022. gada jūnija līdz 2023. gada jūnijam būs 36,6 miljoni tonnu.

Tomēr fakts, ka lielāks nokrišņu daudzums, kas izraisīja lielāku ražu, visticamāk negatīvi ietekmēs graudu kvalitāti.Lielākā daļa ražas ir vidējas vai zem vidējās kvalitātes, malšanas kvieši, ar zemu olbaltumvielu saturu. Pēc tirgotāju teiktā, Austrālijas kvalitatīvie lopbarības kvieši tiek pārdoti aptuveni 290 USD/t, Austrālijas standarta kvieši tiek piedāvāti par USD 300/t, bet Austrālijas augstākās kvalitātes baltie kvieši ir aptuveni USD 320–325/t.