“Dobeles dzirnavnieks”: Latvija šogad var gatavoties jaunai graudu rekordražai

Uz graudu cenu kāpumu tuvākajā laikā nevar cerēt, jo daudzās lielajās graudus audzējošajās valstīs šogad solās būt laba graudu raža, tāpēc to cenas šogad drīzāk varētu kristies, aģentūrai LETA prognozēja graudu pārstrādes uzņēmuma “Dobeles dzirnavnieks” valdes priekšsēdētājs Kristaps Amsils.

“Latvijai apkārt lielajos tirgos, piemēram, Krievijā sējumiem ir ļoti labi apstākļi, tāpēc zemnieki ir palielinājuši arī apsētās platības. Tas nozīmē, ka tur arī ir labas ražas potenciāls. (..) Lielajos tirgos Francijā, Vācijā graudi ir pārziemojuši ļoti labi. Ja šie ražas apmēri būs lieli, būs spiediens uz cenām,” sprieda Amsils, piebilstot, ka pie pašreizējiem laika apstākļiem nevar cerēt, ka graudu cena šogad pasaulē un līdz ar to arī Latvijā kāps, bet gan drīzāk samazināsies.

Vienlaikus viņš uzsvēra, ka zemnieki zemākas cenas var kompensēt ar lielāku ievākto graudu apmēru.

“Lielāks ražas apmērs tonnu ziņā atsver to cenu. Tas pats ir arī situācijās, kad graudi padevušies zemākas kvalitātes – zemnieks zemākas kvalitātes dēļ varbūt nesaņems kādu eiro, bet, ja ievākto graudu būs vairāk, zemnieks būs ieguvējs,” teica Amsils.

Viņš skaidroja, ka arī Latvijā pērn rudenī bija ļoti labvēlīgi apstākļi ziemāju sējai – graudu ražu izdevās operatīvi novākt un bija ļoti garš ziemāju sējas periods, kas ir pozitīvi, jo tie ir ražīgāki par vasarājiem. Tamdēļ ir ļoti daudz tādu zemnieku, kuri nav atstājuši platības vasarājiem, jo apsējuši visas savas platības ar ziemājiem.

Pēc viņa teiktā, Latvijā galvenie riski saistībā ar ziemāju potenciāli veiksmīgu pārziemošanu ir aizvadīti, jo turpmāk sinoptiķi nesola lielu salu un lauki šobrīd izskatās labi. Tādējādi ir potenciāls lielam ievāktās ražas apmēram, ja laika apstākļi krasi nepasliktināsies. “Latvija šogad var gatavoties jaunai graudu rekordražai,” viņš pauda.

Avots: www.la.lv