Lauksaimnieki: Graudaugu sējumi līdz šim attīstījušies labi

Salnas graudaugu sējumiem Latvijā lielus postījumus līdz šim nav nodarījušas un tie attīstījušies samērā labi, pauda aptaujātie lauksaimnieki.

Kooperatīva “Latraps” valdes priekšsēdētājs Edgars Ruža sacīja, ka graudaugu sējumi zaļo un aug, neraugoties uz to, ka vietām, piemēram, Zemgalē, lietus ir bijis par maz. Tas noticis pateicoties tam, ka samērā vēsais laiks palīdzējis augiem izdzīvot. “Sākot no pagājušā gada pavasara, lietus bijis katastrofāli maz, taču, vērojot augu dīgšanu, situācija nav tik dramatiska. Arī pašreizējās meteo ģeodēziskās kartes liecina, ka nav tik traki. Vidzemē, kur bija diezgan liels sausums, nolija lietus. Viss zaļo, salnas vietām ir radījušas bojājumus, bet postījumu nav daudz,” teica Ruža.

Viņš piebilda, ka vasarāju sēja ir noslēgusies. Tā kā kukurūzu sēj vēlāk, vienīgi tā nav sasēta. “Lielākā daļa vasarāju ir diezgan labi sadīguši. Protams ir daži “pleķaini” lauki, kur mitrums nav bijis pietiekams. Tomēr kopumā, ņemot vērā reālo situāciju, lauki izskatās labāk nekā varētu iedomāties. Arī ziemāji ir ļoti labi pārziemojuši, un vien nedaudz nācies pārsēt ar vasarājiem,” sacīja Ruža, piebilstot, ka kopumā par šā gada ražu ir optimistiskas prognozes.

Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības “VAKS” valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons sacīja, ka nokrišņi pēdējās dienās paspējuši “izglābt” sējumus sausākajos reģionos, līdz ar to raža būs saglabāta. “Varbūt raža nebūs tik ideāla, kāda bija paredzama, bet joprojām ceram uz labu ražu, kādu ir pamats gaidīt,” sprieda kooperatīva valdes priekšsēdētājs. Lai gan atsevišķos tīrumos Latvijā ziemājus nācās pārsēt ar vasarājiem, tādu nebija daudz.

Jansons gan atzina, ka šogad lielus postījumus graudkopjiem nodara zosis, kuru aktivitāte graudaugu sējumos Latvijā ik gadu pieaug. Tieši šo putnu darbības dēļ daudzi sējumi ir jāpārsēj un platības, kas jāpārsēj zosu postījumu dēļ, pieaug. Zosis labības laukos Latvijā aktivizējas arvien vairāk, jo citās valstīs, piemēram, Krievijā tās ir atļauts tās šaut, kamēr Latvijā tas liegts. Tādēļ putni izvēlas baroties labības laukos Latvijā, kur nejūtas apdraudēti.

Komentējot vasarāju attīstību, Jansons teica, ka līdz šim sausuma dēļ to attīstība vietām iekavējusies, taču nokrišņi var palīdzēt visu attīstībā iekavēto atgūt. Mazāk līdz šim lijis tieši Kurzemē un Zemgalē, tamdēļ šajos reģionos papildu nokrišņi turpmāk būtu vērtējami sevišķi pozitīvi.

Jau ziņots, ka saskaņā ar jaunākajām laika prognozēm anticiklona ietekmē šonedēļ Latvijā būs lielākoties sauss laiks, bieži spīdēs saule un gaisa temperatūra nedēļas gaitā paaugstināsies.

Avots: www.la.lv