LLKC: Lēnām sākas pavasara darbi sējumos. Ir cerība uz veiksmīgu sezonu

Aizvadītā gada siltais rudens, kas sējumiem ļāva sagatavoties ziemai, pietiekams sniega daudzums uz laukiem un ne pārlieku zema gaisa temperatūra šopavasar zemniekiem vieš cerības uz labāku sezonu nekā aizvadītā gada sausajā vasarā.

Cerības stiprina arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) augkopju novērojumi visā valstī.

Rudenī visā Latvijas teritorijā ziemāju graudaugi un arī ziemas rapsis pirms ziemas bija ļoti labā stāvoklī, – tikai dažviet graudaugu laukos zelmenis bija nedaudz par lielu veiksmīgai pārziemošanai. Saistībā ar aizvadītā gada sausumu ir kāda pozitīva ziņa, – uz laukiem neveidojas peļķes, kas bojātu sējumus, vien atsevišķās vietās vērojami nelieli bojājumi. LLKC augkopji no reģioniem ziņo, ka augu veģetācija atjaunojusies visā Latvijā.

Ieva Litiņa, LLKC Bauskas biroja augkopības konsultante: “Ziemāji kopumā pārziemojuši labi un ļoti labi. Kviešiem jau parādījušās 4–5 baltās saknītes. Mostas arī rapši, bet tiem balto saknīšu mazāk. Aizvadītās nedēļas nogalē varēja vērot aktivitātes ziemāju sējumos, – notika virsmēslošanas darbi ziemas kviešos un rapšos.”

Inese Magdalenoka, LLKC Preiļu biroja augkopības konsultante: “Lai gan veģetācija ir atjaunojusies, pie mums tomēr ik pa laikam snieg. Kvieši, rudzi, tritikāle pārziemojuši labi, tikai vietām ir sniega pelējums. Ziemas rapsim nepatīk temperatūras svārstības. Viens saimnieks jau ir sācis virsmēslošanu ziemas kviešiem.”

Vita Cielava, LLKC Saldus biroja augkopības konsultante: “Kurzemē viss notiek! Visi ziemāji pārziemojuši ļoti labi. Sausajos laukos jau sēj slāpekli rapsim un arī graudaugiem. Domājot par vasarāju sēju, jau tiek kodināta vasarāju sēkla.”

Inga Freimane, LLKC Gulbenes biroja augkopības konsultante: “Pārziemošana bijusi veiksmīga, – rapša sējumi nav izretojušies vairāk par normu, atsākusies konusa augšana uz augšu. Virsmēslošanas darbi uz lauka nav sākušies, jo virsma vēl nevienādi mitra, saimnieki atzīst, ka to varētu sākt 4.–10. aprīlī. Dažos zālāju laukos mēģināts ecēt, bet mitrākās vietās tas vēl ir grūti.”

LLKC Augkopības nodaļas vadītājs Oskars Balodis norāda, ka pašlaik rūpīgi jāseko lauku žūšanas ātrumam, jo ziemāji mostas un tiem nepieciešama papildmēslošana. Tādēļ ar mēslošanas darbiem kavēties nedrīkst. Tāpat savlaicīgi jāsagatavo sēkla vasarāju sējai.

Avots: www.la.lv