Pārtikas kviešu cena Latvijā oktobrī bija par 1,5% zemāka nekā vidēji ES

Pārtikas kviešu cena šogad oktobrī Latvijā bija par 1,5% zemāka nekā vidēji Eiropas Savienībā (ES), liecina Zemkopības ministrijas Tirgus un tiešā atbalsta departamenta dati.

Oktobrī Latvijā pārtikas kviešu cena bija 187,32 eiro tonnā, kas ir par 2,2% vairāk nekā iepriekšējā mēnesī, kad tā bija 183,3 eiro tonnā. Vienlaikus oktobrī Latvijā pārtikas kviešu cena bija par 7% lielāka nekā vidēji pēdējo piecu gadu laikā un par 28% lielāka nekā 2017.gada attiecīgajā mēnesī.

Savukārt lopbarības kviešu cena Latvijā šogad oktobrī bija 169,78 eiro tonnā, kas ir par 2,3% vairāk nekā iepriekšējā mēnesī, kad tā bija 166 eiro tonnā, bet par 8% mazāk nekā vidēji ES.

Rapšu cena Latvijā oktobrī bija 358,6 eiro tonnā, tikmēr lopbarības mieži maksāja 173,5 eiro tonnā, pārtikas rudzi maksāja 154,2 eiro tonnā, bet pārtikas auzas maksāja 151,8 eiro tonnā.

Starptautiskās Graudu padomes (IGC) prognozes par 2018./2019.gada ražu un 2019./2020.gada sēju pasaulē liecina, ka graudu ražošana pasaulē samazināsies par 1,2%, krājumi saruks par 9%, bet nozīmīgajām eksporta valstīm tie samazināsies kopumā par 21%. Vairāk nekā puse no visiem graudu krājumiem ir Ķīnā un lielākoties nav pieejami pasaules tirgū.

Tāpat IGC norāda, ka, ņemot vērā būtisku ražas samazinājumu ES un NVS valstīs, pirmo reizi sešu gadu laikā kviešu raža pasaulē samazinās. Ņemot vērā kviešu nepietiekamību, pieprasījumu lopbarības vajadzībām aizstās ar kukurūzu. IGC arī atzīst, ka atsevišķos ES reģionos, Krievijā un Ukrainā laika apstākļi ir pārāk sausi jaunajai sējai.

ASV Lauksaimniecības departamenta (USDA) dati liecina, ka ES kukurūzas imports sasniegs rekorda līmeni, jo lopbarības graudu piegādes un krājumi vietējā tirgū ir ierobežoti.

Avots: www.la.lv