LLKC: lietus bojā vasarājus, ziemāju ražas zemas

Lai arī vasarāju ražas potenciāls liecina par kārtējiem rekordiem, laika apstākļu dēļ zemniekiem ir grūtības ar izaudzētā nokulšanu, turklāt lietus nopietni kaitē graudu kvalitātei. To secinājuši Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) augkopības speciālisti, veicot ražas prognozēšanu augustā.

LLKC augusta ražas prognozes liecina, ka šogad vasaras kviešu ražas sagaidāmas augstas - vidēji 3,3 tonnas no hektāra (t/ha), kas ir par 0,2 t/ha vairāk nekā pērn un sasniedz 2012. gada rekordražas līmeni. Savukārt ziemas kviešu vidējā ražība šogad ir salīdzinoši zema - vidēji 3,2 t/ha, kas ir par 1 t/ha mazāk nekā pērn un par 1,5 t/ha mazāk nekā 2012. gadā. Tiesa, ziemas kviešu graudu kvalitāte ir ļoti laba atšķirībā no vasaras kviešu kvalitātes, kas zūd ar katru lietaino dienu.

"Apjautājot zemniekus un agronomus, jūtams drūms noskaņojums, jo ilgstošās lietavas un nepastāvīgie laika apstākļi neļauj novākt atlikušos graudaugus, galvenokārt vasarājus. Tiem šogad raža padevusies ļoti laba, bet nu jau pēc pēdējām lietavām kvalitāte ir praktiski zudusi, to nāksies realizēt kā lopbarību. Turklāt šogad cena graudiem ir ļoti zema," norāda LLKC Augkopības nodaļas vadītājs, agronoms Oskars Balodis.

Vērtējot situāciju ar vasarājiem Latvijas reģionos, sarežģītākā situācija ir Kurzemē, kur lietus augustā lijis visintensīvāk. Salīdzinoši labāka situācija ir Latgalē. LLKC vasarāju vidējās ražas vēl precizēs septembrī, kad kulšana būs beigusies.

Ziemāji lielākajā daļā Latvijas jau ir nokulti, tikai dažviet Kurzemē vēl palikuši nenovākti lauki lietus perioda dēļ. Ražas reģionos ir ļoti atšķirīgas - to ietekmēja ziemas kailsals, taču graudu kvalitāte ir izcila, vērtē LLKC speciālisti.

Salīdzinoši labākas ziemāju ražas bija Kurzemes ziemeļu daļā, kā arī Vidzemes ziemeļos, tuvāk Igaunijas robežai. Tomēr vidējās ražas ziemas kviešiem ir ļoti zemas. Labāka situācija ir ar rudzu ražu - vidēji nokultas 2,8 t/ha, kas ir par 0,6 t/ha vairāk kā pērn, bet par 0,6 t/ha mazāk kā 2012.gadā.

Gan ziemas, gan vasaras rapša ražas šogad tiek prognozētas zemākas nekā iepriekšējos gados - attiecīgi 2,4 t/ha un 1,5 t/ha. Rapša kulšana masveidā vēl nav uzsākta.

Grūtības ar vasarāju nokulšanu liedz saimniekiem likt pamatus labai nākamā gada rapša ražai, jo rapša sējai lauki bija jāsagatavo optimāli līdz 20.augustam. Tādējādi ar ziemas rapsi apsēto lauku platības būs vismaz par trešdaļu mazākas nekā ierasti, lēš LLKC.

Jau vēstīts, ka nupat ar savu graudu ražas prognozi nākusi klajā Zemkopības ministrija - tās speciālistu vērtējumā šajā sezonā kopējā graudaugu raža sasniegs 1,916 miljonus tonnu, kas ir par 11% vairāk nekā vidējā graudu kopraža pēdējos piecos gados.

Avots: www.la.lv