ES austrumu valstis lūdz palīdzību, jo Ukrainas graudi pārpludina kaimiņvalstu tirgus

Eiropas Savienības valstu grupa mudinājusi bloku rīkoties, lai palīdzētu mazināt graudu pārsātinājumu, jo lētais imports, kas plūt no Ukrainas, piepilda kaimiņvalstu tirgus, mazinot pieprasījumu pēc vietējās produkcijas un izraisot lauksaimnieku protestus. Sešas Austrumeiropas valstis ar Poliju priekšgalā ES lauksaimniecības ministru sanāksmē aicināja veikt pasākumus, tostarp kompensācijas lauksaimniekiem.

Tostarp pieprasīja tranzīta ceļu izolāciju, lai Ukrainas graudus un citus produktus varētu piegādāt trešajām valstīm, neradot traucējumus Eiropā.

Pagājušajā gadā ES uz laiku apturēja tarifus un kvotas Ukrainas lauksaimniecības produkcijai, lai palīdzētu graudu eksportam, ko bloķēja Krievijas iebrukums un Ukrainas ostu blokāde. Kā žurnālistiem Briselē stāstīja Polijas lauksaimniecības ministrs Henriks Kovaļčiks : "Es informēju ministrus par problēmām, ar kurām saskaras kaimiņvalstu lauksaimnieki saistībā ar Ukrainas graudu importu, ko bija paredzēts nosūtīt uz Rietumeiropu un Āfriku.

Dažas no graudu piegādes kravām paliek kaimiņvalstīs, tāpēc sākas problēmas ar vietējiem lauksaimniekiem, kuri nevar pārdot savus graudus. "Kukurūzas imports no Ukrainas uz Poliju no pagājušā gada janvāra līdz novembrim pieauga līdz 1,6 miljoniem tonnu, kas ir par vairāk nekā 25000 % vairāk nekā attiecīgajā periodā 2021.gadā, liecina dokuments, ar kuru tika iepazīstināti pārējo valstu ministri, sanāksmē Briselē. Imports uz Ungāriju pieauga no 5000 tonnām, līdz vairāk nekā 900 000 tonnām, bet imports uz Bulgāriju pieauga no 361 tonnas līdz 16 742 tonnām. "Liels viena avota importa apjoms, ES dažu dalībvalstu ražas novākšanas laikā, izraisīja tirgus satricinājumu visās iesaistītajās valstīs," teikts dokumentā. "Daļa no importētajiem graudiem nonāk vietējās lopbarības ražotnēs, kā rezultātā samazinās pieprasījums pēc vietējo lauksaimnieku graudiem."

"Mēs esam gatavi turpināt palīdzēt Ukrainai, atpakaļceļa nav," sacīja Kovaļčiks, taču mēs vēlamies, lai pārējās ES valstis arī iesaistītos šajā jautājumā".