Ja veiksmīgi noritēs sējas kampaņa, Ukraina var atsākt kviešu eksportu

Tiklīdz kā būtu pārliecība, ka neskatoties uz Krievijas iebrukumu, pavasara sēja norit pietiekami labi, Ukraina varētu atvieglot kviešu eksporta ierobežojumus jau šomēnes.Tomēr eksporta iespējas joprojām ir ierobežotas, jo kauju dēļ, dažas jūras ostas faktiski ir slēgtas. Visticamāk, aprīlī Ministru kabinets, novērtējot potenciālo ražu pēc sējas, un pārliecinoties, ka šī gada raža būs pietiekama, lai nodrošinātos ar pārtiku, lems vai atcelt ierobežojumus kviešu tirdzniecībai ārvalstīs, ziņu aģentūrai Bloomberg paziņoja ekonomikas ministra vietnieks Tarass Kačka.

Martā Ukrainas valdība ieviesa licencēšanu, lai pēc Krievijas iebrukuma, ierobežotu galveno Ukrainas lauksaimniecības preču: kviešu, kukurūzas, saulespuķu eļļas, mājputnu gaļas un olu u.c. eksportu.Kukurūzas un saulespuķu eļļas ierobežojumi jau ir atcelti, jo valstī ir pietiekami daudz krājumu, savukārt lauksaimniekiem ir nepieciešama valūta, lai turpinātu saimniecisko darbību.

Ukraina cīnās, lai īstenotu pavasara sēju tādos apstākļos, kādus tā nav pieredzējusi kopš Otrā pasaules kara, kad lauksaimnieki bija spiesti strādāt laukos, riskējot nokļūt zem apšaudes. Pēc Zemkopības ministrijas domām, sējumu platības, salīdzinot ar pagājušo gadu, varētu samazināties par 30-50%. Sējas kampaņa ir ļoti svarīga valsts ekonomikai, kas ir ļoti atkarīga no lauksaimniecības produktu eksporta.

Vēl viens šķērslis graudu un eļļas augu sēklu eksportam, ir tas, ka Krievijas spēki ir bloķējuši lielāko daļu valsts dienvidu ostu Melnajā un Azovas jūrā, kuras parasti izmanto eksportam.

Pēc Kačka vārdiem, pat šādos apstākļos kravu nosūtītājiem kopš marta sākuma izdevies eksportēt vairāk nekā 1 milj. tonnu kukurūzas un 300 000 tonnu kviešu.

Kijevas valdība apsver eksporta pārorientēšanu uz Ukrainas kontrolētajām jūras ostām, kas atrodas netālu no Rumānijas robežas, no kurām kravas pa Donavas upi var nokļūt ārvalstu tirgos.Taču vājā vieta ir Ukrainas dzelzceļš, kas pašreizējos apstākļos var pārkraut tikai dažus simtus tūkstošus tonnu ražas mēnesī, kas ir daudz mazāk nekā parasti tika eksportēts caur jūras ostām, norāda tirgus pētnieks UkrAgroConsult. Pēc Kačkas sacītā, marta beigās jau notikušas pirmās piegādes šajā maršrutā caur Izmailu, kas ir iekšējā osta Ukrainas dienvidrietumos Donavas deltas reģionā.

Avots: Bloomberg, FAO