Sākotnējā kviešu piedāvājuma un pieprasījuma prognoze 2020.-2021. gada sezonai

Prognoze  pasaules kviešu ražošanai 2021. gada tekošajam mēnesim ir samazināta, saskaņā ar jaunākajām FAO prognozēm tās apjoms var sasniegt 778,8 miljons tonnu, lai gan šis rādītājs joprojām ir 4 miljoni tonnu (0,5 procenti) virs prognozētā ražošanas apjoma 2020. gadā. Prognožu samazinājums galvenokārt ir saistīts ar ES sējas platību samazināšanos. Neskatoties uz to, tiek prognozēts, ka kopumā  graudu  ražošana ES salīdzinājumā ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu pieaugs par 6 procentiem -  līdz 133,3 miljoniem tonnu, kas kopumā  ar labvēlīgajām ražas prognozēm Lielbritānijā, ASV un Ukrainā, ļauj kopumā cerēt uz kopumā  pozitīvu prognozi pasaules graudu ražošanai šim gadam.

Tiek prognozēts, ka 2021.-2022. gada sezonā kviešu patēriņš pasaulē pieaugs par 0,9 % līdz 770 miljoniem tonnu. Tiek pieņemts, ka pārtikas patēriņš pieaugs atbilstoši iedzīvotāju skaita pieaugumam; tai pat laikā -  2021. – 2022. gada sezonā -  kviešu patēriņš kā tehnoloģiskai izejvielai,  visvairāk pieaugs Lielbritānijā un Indijā. Kviešu patēriņš lopbarībai, gluži pretēji, var samazināties salīdzinājumā ar iepriekšējo 2020. – 2021. gada līmeni, jo Ķīnā samazinājās lopbarības kviešu  patēriņš, un  labākas cenas dēļ kukurūza un citi lopbarības graudaugi aizstās kviešus.

Pēc sagaidāmā tirdzniecības apjomu pieauguma 2020.-2021. gada sezonā (jūlijs - jūnijs) līdz rekordaugstam līmenim, kviešu tirdzniecība 2021. – 2022. gadā varētu samazināties par 1,8 procentiem līdz 185 miljoniem tonnu. Saskaņā ar pirmajām aplēsēm var sagaidīt iepirkuma apjoma samazināšanos no Ķīnas, kā arī no Marokas un Pakistānas, iepretī   iepriekšējā gadā  importētajiem lielajiem apjomiem, un arī vietējais piedāvājums  nebija liels. Attiecībā uz eksportu sagaidāms, ka piegādes no Argentīnas un ES palielināsies, sakarā  ar labvēlīgākām ražas prognozēm, kā arī  eksporta apjomu samazināšanos no  Austrālijas, Kanādas un Krievijas Federācijas, kā arī no ASV sakarā ar nelabvēlīgāku ražas prognozi šinīs valstīs.

Avots: FAO